info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

1 Kilo Verebilmek İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı?

1 Kilo Verebilmek İçin Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Gün içinde almamız gereken kalori miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Kalori ihtiyacında yaş, cinsiyet, kilo ve boy gibi faktörler de büyük rol oynar. Standart bir boyda ve kiloda olan bir insanın günlük kalori ihtiyacı 2000 civarıdır. Ayrıca gün içinde harcanan enerji de bunda etkilidir. Hareketli bir yaşama sahipseniz kalori ihtiyacınız daha fazla olacaktır.

Eğer gereğinden fazla kalori alırsanız metabolizmanız yavaşlar ve daha fazla kilo almaya başlarsınız. Bu duruma bir de hareketsiz bir yaşam eklenince diyet listelerine yönelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu listeler hazırlanırken kişinin kendine özel durumları da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

1 Kilo Vermek için Yapılması Gerekenler?

Diyet listeleri hazırlanırken genellikle yaş, boy, kilo vb. değişkenlere bağlı olarak almanız gereken kalori miktarı ve ne kadar zamanda ne kadar kilo vermeniz gerektiği de hesaplanmalıdır. Eğer kilo probleminiz var ve kendinize uygun bir diyet programı hazırladıysanız, ideal olan haftada bir kilo vermek olacaktır. Aşırı kilo kaybı metabolizmanızın çalışma sistemini sekteye uğramasına ve kas kaybı gibi önemli sağlık problemlerine sebep olacaktır. Haftada bir kilo verebilmek için kişinin kendine özel diyet programında, günlük alması gereken kalori ihtiyacından ortalama 1100 kalori daha az alması uygun olacaktır. Fakat uzmanlar günlük 1200 kaloriden az kalori alınmasını ve haftada bir kilodan fazla kilo verilmesini önermemektedirler.

Hızlı kilo verebilmek için kendi bünyenize uymayan sağlıksız ve ağır diyet programları uygulamak,  ilk zamanlarda çabuk kilo verdirse de sonraki dönemlerde kilo alımına yol açacaktır. Çünkü böyle bir durumda metabolizmanın dengesi bozulur ve diyet programından çıkıp normal beslenme programına geçmek bile metabolizmanızın uzun zaman sonra kendisini toparlayabilmesini ancak sağlayacaktır. İdeal olan her zaman kendi bünyenize uygun bir diyet programı eşliğinde yavaş yavaş kilo vermektir. Bunlara ek olarak çeşitli egzersiz programları da uygulayabilirsiniz. Düzenli yürüyüşler yapmak, evde yapılan basit egzersiz hareketleri, koşu metabolizmanızın yağ yakımını hızlandırarak kas gelişimini de destekleyecektir.

Önemli olan çabuk kilo vermek değil, sağlığımıza da dikkat ederek kendimize uygun bir diyet programı eşliğinde, yavaş bir şekilde kilo vermektir.

evde ek iş