info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

3 beyaz diyeti

3 beyaz diyeti

“3 beyaz diyeti” ismiyle bilinen bu diyet beyaz renkli 3 gıdanın besinin yemek listesinden çıkarılmasını içerir. Bunlar beyaz un, beyaz şeker ve tuzdur.

Nedir Bu Üç Beyaz?

Tuz: Besinlerin doğal bileşiminde bulunmaktadır. Ayrıca göllerden, denizlerden ve kayalardan saf olarak da elde edilmektedir. Tuz, suyun tutulması, kas ve sinirlerin çalışmasında etkili olan besindir. İnsanın günlük tuz tüketimi  5-15 gram arasında olmalıdır. Yaz mevsiminde, çok sıcak günlerde, fiziksel aktivitenin çok olduğu zamanlarda, ateşli hastalıklarda, ishal gibi durumlarda su ve tuz kaybı çok fazla yaşanmaktadır. Tuz gereksinimi olmayan kişiler fazladan tuz almamalıdır. Kişi  tadına yemeğin tadına tuz atıyor ise tuz alışkanlığı var demektir ki bunu bırakmalıdır. Çünkü tuz, kan basıncını artırır, bir başka ifadeyle de tansiyona olumsuz etkisi vardır. Ayrıca böbrek hastalıklarında, bazı kalp damar hastalıklarında vücudun belirli yerlerinde su toplanmasına ( ödem) besinlerde bulunan tuzla yetinmek gereklidir.

Şeker: Şeker, şeker pancarının şeker kısmının ayrılması sonucu elde edilmektedir. Fazla şeker tüketimi obezite başta olmak üzere, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, hipertansiyon, kronik yorgunluk sendromu ve diş çürümesi gibi rahatsızlıkların sebebidir. Ayrıca şeker, kanser hücrelerinin en çok  sevdiği gıdadır. Kan yağlarının özellikle de trigliseridin yükselmesine neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Karbonhidratların vücutta parçalanmasını takiben bu aşamadan sonraki yapı taşı, şekerdir. Vücudun şeker ihtiyacı besinlerden de yeteri kadar karşılanmaktadır. Günlük şeker ihtiyacı meyve, süt ve yoğurt, ekmek ve ekmek yerine geçen çorba, pilav, makarna, kuru baklagillerden  alınabilir. Boş enerji kaynağı olan şeker, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir.Şekeri mümkün olduğu kadar hayatımızdan çıkarmak en doğru yoldur.

Un: Buğday ve diğer tahıl tanelerinden elde edilmektedir. Beyaz un; tahıl tanesinin dış kabuğunun ve çekirdeğinin ayrılmasıyla elde edilir. Ancak vitaminler, mineraller ve protein tanenin dış kabuğundaki kepek ve özünde  bulunur.  Bu nedenle kepekli ekmek, tam buğday ekmek, çavdar gibi ekmek çeşitlerinin önerilmesinin sebebi bundandır. Vücuda vitamin, mineral ve protein katkısı bu şekilde alınır. Bu tür ekmek çeşitleri, beyaz undan yapılmış ekmek ve besinlere göre daha fazla tercih sebebi olmalıdır. Kepekli , tam buğday, çavdarlı besinler  kan şekerini  dengelediği gibi uzun süre tok tutar.l Kilo kontrol altına alınır. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve kabızlığın önüne geçilir. Posalı oldukları için de kolesterolü kendilerine bağlarlar.

Tuz, şeker, undan günümüzde tam olarak kaçınmak mümkün değildir. Gıda alışverişinde bilinçli ve seçici olmak, bu üç beyazdan kaçınmak gereklidir.

evde ek iş