info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Açık Büfede Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Açık Büfede Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Yemeğe çıkmadan önce ne yiyeceğinize karar vermelisiniz. Plansız yemeğe çıkıldığında birçok seçenek içerisinde ne yiyeceğinize karar veremezsiniz. Hepsinden bir parça alayım derken çok fazla kalori almış olursunuz. Pek çok lezzeti aynı anda tüketeceğiniz için hem zevk almazsınız hem de doygunluk hissetmezsiniz. Bu yüzden menünüze önceden karar vermelisiniz. Et yemeği yanına birkaç kaşık pilav veya makarna, sütlü tatlı ya da bol salata güzel bir kombin olabilir.

Kendiniz ile konuşmalısınız. Canınız ne yemek istiyor, onu yedikten sonra mutlu hissedecek misiniz, midenize mi oturacak yoksa suçluluk mu duyacaksınız, bunlara karar vermelisiniz. Bu adımda çok zorluk çekebilirsiniz. Nefsinize yenik düşmemeniz gerekmektedir.

Tabağınıza aldığınız besinleri tatlı kaşığı ile koymalısınız. Amacınız sadece tatlarına bakmak olmalıdır. Küçük kaşıklar ile alacağınız her şeyin, hem tadına bakmış olacaksınız hem de doymuş olacaksınız. Bu sayede toplamda 1-1,5 porsiyon yemek tüketmiş olacaksınız.

Çoğu insan tabağında yemek bırakmaktan hoşlanmaz. Kimisi tadını beğenmedi halde bile bitirmeye çalışır. Bu davranış kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için doğru değildir. Dışarıda yenilen yemekler oldukça yağlı, kalorili ve bir o kadar da sağlıksızdır. Bu sebeple vücudumuz bunları hak etmiyor. Tadı hoşunuza gitmeyen yemeklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Tadını merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz yemekleri tercih etmek yerine sevdiğiniz bildiğiniz yemekleri tüketmenizde fayda vardır. O yemekten bir iki lokma tüketebilirsiniz. Bu yöntem kalori almanızı engelleyecektir.

Akşam yemeklerinde fazla yemek tüketmek alışkanlık halindedir. Yemeğinizi çok yavaş yemeli ve aralarda su içmelisiniz. Sabah kahvaltılarınız çok geç yapmamalısınız. Eğer çok geç yaparsanız öğle yemeği yememelisiniz. Açık büfede öncelikle salata bölümüne yönelmeniz gerekmektedir. Tabağınızın büyük bölümünü salata ile doldurup küçük bir bölüm bırakarak ana yemek bölümüne gitmelisiniz.

Alkol tüketecek olursanız, yemeğinizde az yağ tüketmeniz gerekmektedir. Taze sıkılmış meyve suyu ve soda tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Çoğu kişi tatilden geldikten sonra tartılmazlar; lakin tartılmaları gerekmektedir. Eğer kilo almışlar ise hemen önlem almaları ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir.

evde ek iş