info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Akşam atıştırmaları kilo aldırır mı?

AKŞAM ATIŞTIRMAYA KALKMAYIN

Akşam ve gece atıştırması çoğunlukla uyku düzensizliğinden kaynaklanan bir alışkanlıktır. Uyku saatinizi geciktirdiğinizde bir sonraki gün daha geç kalkarsınız ve gün içindeki yeme düzeniniz alt üst olur. Bu yüzden gecenin ilerleyen saatlerine doğru acıkma hissi duyduğunuz için ve o saatte doğru dürüst bir yemek hazırlayamayacağınızdan dolayı eliniz hemen hazır ve çabuk yiyeceklere gider. Bu yiyeceklerde size kalori ve şişkinlik olarak döner. Akşam atıştırmaları kilo aldırır mı diye soranlara verilecek en sağlıklı cevap akşam atıştırmalarından uzak durun demek olacaktır. Karnın acıkması gayet doğaldır. Özellikle ders çalışırken ya da yorucu bir iş gününden sonra eve dönerken canınız daha çabuk hazırlayabileceğiniz şeyleri yemek ister.

Akşam atıştırmaları kilo aldırır mı?

Akşam atıştırması alışkanlığınız varsa, öncelikle evinizdeki bütün abur cubur gıdaları yok etmelisiniz. Her türlü yağlı, tuzlu, şekerli, kremalı yiyecek sizlerin baş düşmanınızdır. Yaşam kalitenizi düşüren bu yiyecekler karnınızın doymasını sağlamayacağı gibi sizlere fazlalık olarak dönecek ve yağlanmanıza neden olacaktır. Akşam atıştırmaları kilo aldırır mı sorusu için yine sağlıklı cevaplardan biri gün içindeki öğünlerinizi sıklaştırmanız ve miktarlarını azaltmanızdır. Böylelikle yiyecekleri daha sağlıklı hazmedecek ve acıkacak zamanı da ayarlamış olacaksınız. Aralarda bol su tüketmeniz de hem sizi tok tutacak hem de fazla toksinlerden arınmanızı sağlayacaktır. Şekersiz bir fincan kahve, çay ve bitki çayları da yine gün içinde rahatlıkla tüketilebilir.

Gece atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız, birkaç kuruyemiş, kuru meyve ve bir fincan yağsız sütle hazırlayacağınız kahve sizi yeterince tatmin edecektir. Akşam atıştırmaları kilo aldırır mı diye merak edenler bu kurallara uyduktan sonra belli bir disiplin içine girecekler ve atıştırma isteklerini daha sağlıklı bir şekilde yönlendirebileceklerdir. Yine şekersiz bir kahve yanında bir iki adet diyet bisküvi, birkaç adet taze badem ve iki parça bitter çikolata yemenin de zararı olmayacaktır. Unutulmaması gereken en önemli şey sizleri ağırlaştıracak, metabolizmanızı yavaşlatacak besinlerden özellikle akşam ve gece saatlerinde uzak durmanız gerektiğidir. Örneğin kola içip şeker depolayacağınıza sade bir maden suyu içebilir, kremalı çikolatalar yerine kararınca bitter çikolata tüketebilirsiniz.

evde ek iş