info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Alışverişte Ürün Detaylarını Okuyor musunuz?

Alışverişte Ürün Detaylarını Okuyor musunuz?

Günümüzde özellikle herkesin değindiği ve hakkında az çok bilgi sahibi olduğu konulardan biri diyettir. Fakat diyet birkaç kulaktan dolma sözlere uyarak ya da internetten birkaç yazı okuyarak tam anlamıyla anlaşılan bir kavram değildir ki bu yüzden uzman kişiler ya da doktorlar özellikle uzman kişiler aracılığı ile vücudunuzdaki değerleri baz alarak sağlıklı bir şekilde diyet yapmanızı önermektedir. Uzman kişilerin görüşü ile başlanılan diyetlerde neler tüketilmesi gerektiği ve hangi ölçülerde tüketilmesi gerektiği hastalarına açıkça belirtilir. Burada önemli husus ise, uzman doktorların birçok teste ve bilgiye dayanarak verdiği bu listeleri hazırlarken birçok unsur göz önünde bulundurulmaktadır, sıradan verilen listeler değillerdir ve her birey için farklılık gösterirler. Diyet listesi hazırlanırken üzerinde durulan unsurlardan biri de organik ve inorganik (karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller, proteinler) bakımından analiz edilmesidir. Uzman biri tarafından yönlendirilmeden diyet yaparken kişinin bu analizleri tam anlamıyla doğru yapması mümkün değildir. Bu yüzden kişiler etiketlerin üzerinde yazan değerleri doğru şekilde analiz edemezler. Bu nedenden ötürü etiket kontrolleri hukuk yatırımlar ile devlet kontrolüne alınmıştır.

Fakat son zamanlarda özellikle reklamların etkisi ile bireylerde light ürünlerin çok düşük kalorili ya da kalorisiz olduğu algılanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde ciddi artışlar olduğu gözlemlenmektedir. Bu da günlük alınan kalori miktarlarındaki artışa bir etkendir. Etiket bilgilerinin algılanması ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Etiketler üzerinde yer alan yağ, kalori vs besin miktarlarının neye göre ya da ne kadar sorularını beraberinde getirmektedir.

Az yağlı, diyet veya light olarak adlandırılan bu ürünlerin normal ürünlerinin etiket değerlerinden çok az farkı bulunmaktadır yani az kalorili ya da kalorisiz olduğuna dair söylenen bilgiler yanlıştır. Normal ürünlerle kıyaslandığında kalorileri arasında pek fazla fark görülmemektedir.

Tüketiciler etiket kavramları yüzünden yanılgılara uğrayarak ve bu ürünleri daha az kalorili zannederek tükettiklerinde diyet yapmalarının hiçbir anlamı kalmamaktadır çünkü bu ürünler içerdikleri kalori oranları nedeniyle günlük total alınması gereken kalorinin üzerinde kalori alımına neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra yapılan en büyük hatalardan biri de özel hastalıklar için üretilen ürünlerin sağlıklı kişiler tarafından bilinçsizce ve sıkça tüketilmesidir. Bahsedilen durumlar göz önüne alındığında tüketici kilo vermek isterken kilo almaktadır. Burada önemli olan bireylerin dengeli ve düzenli beslenerek, alışverişleri sırasında light olarak adlandırılan ürünlerin etiketleri ile normal ürünlerin etiketlerini karşılaştırarak ve değerlendirerek tüketmeleri hatta tüketirken diyetisyenlerine danışmalı ve onların öngördüğü miktarda tüketim yapmalıdır.

Etiketler:
evde ek iş