info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Altın çilek

SAĞLIK İKSİRİ ALTIN ÇİLEK

Dünyanın en zengin lif oranına sahip olan altın çilek son derece faydalı ve tam bir sağlık iksiridir. Küçük bir domatesi andırır, yüksek oranda C vitamini içerdiği için tropikal bir tadı vardır. Bununla birlikte A, B, E vitaminleri ile yüksek demir ve potasyum içerir. Bazı yerlerde yer kirazı olarak adlandırılır. Lif oranı yüksek olduğu için kilo vermeye yardımcı olmakla birlikte, kalp, böbrek ve diyabet hastalarına da iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aç karına yedildiğinde enerji verir, tok karına yenildiğinde metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca yağ yakıcı meyveler arasında yer aldığı için kitlesel yağların eritilmesinde son derece etkilidir. Sindirim sitemine ve bağırsaklara iyi gelir.

Altın çilek içerisinde neler bulunur?

Altın çilek özellikle zayıflamak isteyenlerin diyet listesinde yer alır. Çünkü altın çilek içerisindeki mineral ve vitaminler ile vücudun hem gereken besin ihtiyacını karşılamakta, hem de yüksek lif oranı ile tok tuttuğu için uzun süre açlık hissettirmez. Ayrıca kalsiyum değeri yüksek bir meyve olduğu için çocukların gelişiminde son derece faydalıdır. İyi bir idrar söktürücü olan altın çilek, bağırsakları temizlemektedir. Detoks yapmak isteyenlerin ve prostat hastalarının kullanması gerekir. Ayrıca altın çilek kan dolaşımını da düzenlemektedir. Altın çileğin dahil edildiği zayıflama kürlerinin son derece hızlı ve sağlıklı zayıflama sağladığı bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştur. Ağrı kesici, astım önleyici, antibakteriyel, kanser önleyici ve kan temizleyicidir. Genellikle yaz aylarında yaş olarak tüketilen altın çilek, meyve kurusu olarak da tüketilebilir. Piyasada altın çilek kapsüllerinin faydalarının yanı sıra yan etkileri de bulunmaktadır. Ancak diyetisyen kontrolünde kullanmak gerekir.

Özellikle kilo problemi olan ve şeker hastalarının kullanması gereken altın çileğin ana vatanı Orta Amerika ve Güney Afrika’dır. Ülkemizde yeni yeni üretilmeye başlanmıştır. Önceleri bir meyveye göre fiyatı son derece pahalı olan altın çilek, sadece süper marketlerde satılmaktaydı. Ülkemizde yetiştirilmeye başlamakla birlikte her yerde uygun fiyata rahatlıkla bulunabilmektedir. Altın çilek pasta süslemede kullanmaktadır. Pastalar ve tatlılara farklı bir lezzet katmaktadır. Ayrıca reçel olarak da kahvaltılarda tüketilmektedir.

Etiketler:
evde ek iş