info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ameliyat Ardından Beslenme Süreci

Ameliyat Ardından Beslenme Süreci

Ameliyat sonrası uygulanan beslenme, yaraların iyileşmesi ve vücudun çabuk toparlanabilmesi bakımından çok önemlidir. Herhangi bir ameliyat sonrasında fiziksel ve ruhsal bozukluk nedeniyle iştahın azalması ve yiyeceklerin tadının farklı hissedilmesi gibi sorunlar yaşanılması normaldir. Bu sebeple vücudunuzun ihtiyacı olduğu için ve özellikle de ameliyat sonrası iyileşme döneminde önemi büyük olan protein, vitamin ve mineralleri almak için direnmelisiniz. Ameliyat sonrası önemli olan diğer unsur ise kabızlığa neden olan besinlerden uzak durmaktır. Kabızlık, tuvalete çıkıldığında kendinizi zorlama olacağından ve ameliyat olunan bölgenin basınca uğramasına yol açar. Bu durum ise iyileşme sürecinin uzamasına sebep olur. Sindirim sistemi dahilinde bulunan ya da sindirim sistemine yardımcı olan organları ilgilendiren ameliyatlar sonrasında beslenmeniz farklı bir şekilde olmaktadır. Bu sebeple doktorunuza ne yenilip ne yenmemesi gerektiğini sormalısınız.

Amaliyat sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler?

Ameliyat sonrasında öncelik olarak işlenmiş gıdalar yerine işlenmemiş yani daha besleyici olan gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Örnek olarak dışarıdan alınan portakal suyu içmek yerine portakal yemek daha iyi bir seçimdir. İşlenmiş gıdalar sindirimi zor yağ, tuz, şeker; kimyasallar gıdalar içermektedir. Ameliyat sonrasında yorgun olan vücudunuzu bunları sindirmesi için zorlamamız gerekmemektedir.

Sindirimi kolaylaştıran besin lifi tüketmeniz gerekmektedir. Böylece kabızlığınıza çözüm bulmuş olursunuz. Elma, greyfurt, muz, şeftali, portakal, armut gibi meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler hem vitamin hem de besin lifi bakımından zengindir. Buğday ekmeği, esmer pirinç ve çavdar ürünleri de yüksek miktarda besin lifi içermektedir. Bunun yanında da A, C vitamini, çinko ve protein yüklü besinlerden tüketmeniz önemlidir. Hindi eti, tavuk ve kırmızı ete nazaran daha az yağ içermektedir. Kırmızı et ameliyat sonrası önerilmemektedir. Bu sebeple kırmızı etten alacağınız proteini hindi etinden de alabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında tüketebileceğiniz diğer besinler ise; havuç, portakal, greyfurt, çilek, dolmalık biber, ıspanak, brokoli, lahana, kale, tatlı patates, yaban mersini, çavdar ekmeği, esmer pirinç, tam tahıllı buğday ekmekleri, balık, ceviz, yoğurt, yumurta, hindi ve tavuk etidir. Bu besinler sayesinde vücudunuzu daha erken toplar ve çabuk iyileşme sağlarsınız.

evde ek iş