info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Anne Sütünü Artırmada Etkili Besinler

Anne Sütünü Artırmada Etkili Besinler

Çemen Otu: Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcıdır. Araştırmalara göre; 2 hafta boyunca düzenli olarak tüketilen çemen otunun, anne sütünü yüksek oranda arttırdığını kanıtlamıştır.

Rezene: Anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin enzimlerinin üretimini teşvik etmektedir. By nedenle doktorun önerdiği miktarda rezene çayı tüketilebilir.

Dereotu: Anne sütü üretimini artıran hormanların aktiviteye geçmesine yardımcı olmaktadır. Kahvaltılarda tüketilmesi önerilmektedir.

Siyah susam: Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susam, anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Kalsiyum bir yana, bakır gibi bazı mineraller içeren bu besini yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Kimyon: Süt üretimini arttıran kimyon, doğumdan sonra annenin enerjisini arttırmak için önemli olan bir baharattır. Ayrıca bebekte gaz sorununu engeller. Demir bakımından da oldukça zengindir.

Arpa: Arpa ile yapılan pilav ve çorbalar, laktasyon arttırmak için kullanılabilir. Arpa aynı zamanda anne sütünü de arttırır. Bilimsel araştırmalar bunu kanıtlayamasa da yüzyıllardan beri geleneksek olarak bu besin tüketilmektedir. Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini arttırdığına inanılmaktadır.

Fesleğen: Sindirim sistemini düzenlemekten ziyade, sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca iyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen, yemeklerde de tüketilebilir.

Yeşil Sebzeler: İyi bir vitamin ve mineral kaynağı olarak bilinen fasulye, ıspanak, pancar yaprağı, kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırmaktadır. Bu yeşil sebzeler sindirime yardımcı olduğu gibi vücudunuzu da güçlendirmektedir.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: Karoten bakımından zengin olan havuç,  tatlı patates, pancar ve diğer turuncu sebzeler anne sütünün kalitesini arttırmaya yardımcıdır.

Sarımsak: Çoğu emziren annenin, kokusu nedeniyle bebeğinin sevmeyeceğini düşünüp tüketmediği sarımsak, aksine bebeğin süt isteğini artırır. Aynı zamanda annenin de iştahını açmakla beraber süt kalitesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri alınmasına yardımcı olmaktadır.

Yulaf: Besin lifi, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan yulaf, emziren anneler tarafından oldukça tüketilen bir besindir. Kendinize yulaf püresi yapabilir, hatta pürenin besin değerini arttırmak için fındık, süt, meyve ya da baharatlar ile süsleyebilirsiniz.

Yağlar: Zeytinyağı,  keten tohumu yağı, susam yağı ve benzeri yağların emzirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yağlar aynı zamanda annenin enerjisini arttırmaktadır.

evde ek iş