info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Antiselülit nedir?

ANTİSELÜLİT ÖZELLİĞİ OLAN BESİNLER

Genellikle kadınlarda görülen selülit hastalığı baldırların altlarında, dizlerin ve bileklerin iç kısımlarından görülür. Erkeklerin vücutlarında salgılanan erkeklik hormonu selülit oluşumunu engeller. Selülit oluşumu kalıtsal nedenlerin yani sıra, dolaşım sisteminin bozulması ve vücutta yağ oranın artmasına bağlı olarak hücre yapısının değişmesine bağlı oluşur. Selülite neden olan başlıca gıdalar; yağ, alkol, gazlı içecekler, karbonhidratlar, tuz, şeker ve bakliyattır. Selülit oluştuktan sonra tedavisi oldukça güçtür. Ancak selülitin oluşumu yediklerinize bağlı olarak hızla gelişebilir. Selülite sebep olan gıdalar gibi, selülit oluşumunu engelleyen antiselülit besinler de vardır.

Selülit oluşma riski hemen hemen her kadında vardır. Sağlıklı beslenmeye dikkat ederek ve düzenli spor ile selülitten korunmak mümkün olur. Selülit oluşumunun fazla kilo sonucu oluştuğu görülse de aslında vücuttaki yağ oranın artması ile bağlantılıdır. Bu yüzden zayıf kimselerde de selülit olma riski vardır. Vücuttaki yağ oranı azaldıkça selülitli bölgelerde azalma görülür. Selülit problemi yaşayan kişiler masaj, lazer ve krem kullananlar yerine doğal yollar ile selülitten kurtulmak isterse; antiselülit beslenmeye dikkat etmeli ve düzenli spor yapmalıdır. Peki antiselülit gıdalar nelerdir? Selülit oluşumunu engelleyen ve selülitin tedavisinde son derece etkili olan antiselülit gıdaların özellikleri yağ yakıcı olmasıdır. Vücuda alınan günlük kalori, eğer gün içerisinde yakılmazsa, hücre tarafından yağ olarak depolanır. Yağ yakıcı özelliğe sahip besinler ise, fazla kalorinin yağ olarak depolanmadan vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yağ yakıcı gıdalar; başta meyve ve sebzeler olmak üzere, protein ve kompleks karbonhidratlarda bulunmaktadır.

Antiselülit özelliği taşıyan yani yağ yakıcı özelliği olan gıdalar, sebzeler de; özellik koyu yeşil renkli gıdalarda bulunur. Marul, maydanoz, yeşilbiber, salatalık, pırasa, brokoli ve ıspanakta bol miktarda bulunur. Bununla birlikte kuşkonmaz, lahana ve zencefil, havuç, soğan ve sarımsak antiselülit sebzeler arasındadır. Elma, ananas ile birlikte c vitamini yüksek olan greyfurt, portakal ve kivi selülit oluşumunu engellemek için düzenli tüketilmelidir. Antiselülit beslenmede protein kaynağı yumurta, yağsız süt ve peynir, balık, et ve tavuğa yer verilmelidir. Karbonhidratlardan sadece yulaf ve esmer pirinç tüketilmelidir.

 

evde ek iş