info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ara Öğünlerde Tok Tutan Yiyecekler

Ara Öğünlerde Tok Tutan Yiyecekler

Herkesin bildiği gibi ara öğünler önemli bir konudur. Ana öğünlerde çok yemenizi engelleyen tek şey sağlıklı bir ara öğündür. Bu nedenle doyurucu ve besin değeri yüksek bir ara öğün tercih edilmesi gereklidir.  Tercih edebileceğiniz ara öğün seçeneklerini sizlere sunalım…

Karnabahar ve brokoli lif bakımından en zengin sebzelerdendir. Lifler sizin uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu iki sebzeyi çok yumuşamayacak şekilde haşlayın. Üzerine dilerseniz sarımsaklı yoğurt ekleyin. Sade yoğurtta tercih edebilirsiniz. Bu yiyecek sizi uzun süre tok tutacaktır.

Salatalık, diyet yapan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir sebzedir. Salatalığı iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan ince ince dilimleyin. Üzerine bir miktar dereotu veya maydanoz serpin. Bu şekilde tüketmeniz hem sizi tok tutacak hem de metabolizmanızı hızlandıracak. Aynı zamanda ödem atmanıza da yardımcı olacaktır.

Ara öğünlerde tercih edebileceğiz besinlerden biri de kuru meyveler olacaktır. Özellikle kuru üzüm tercih etmeniz kan şekerinizi dengede tutacaktır. Bunun yanında kuru kayısı tercih ederseniz sindirim sisteminiz aktif olarak çalışır. Kuru meyveleri 1 kase yoğurda ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bağırsaklarınızı çalıştıracak ve sizi tok tutacak diğer bir öneri ise; kırmızı elmayı dilimler halinde kesin ve 1 çay kaşığı kadar ceviz ekleyerek tüketin. İsterseniz az miktarda bal da ekleyebilirsiniz.

Günlük karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıksız olarak ekmeklerden karşılamak yerine yulafı tercih edin. Günde 2 çorba kaşığı yulaf sizin karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca tatlandırmak için kuru meyveleri tercih edebilirsiniz. Yulaf, sizin uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

200-250 gram miktarında mor eriği klorsuz suda tarçın eşliğinde haşlayın. Bu komposto karışımı sizin tüm tatlı ihtiyaçlarınızı giderecek. Tatlı isteğinizi çikolatadan karşılamanıza da gerek kalmayacak.

Ispanak yapraklı ve portakal bir salatada yan yana gelirse size çok güzel bir ziyafet yaşatabilir. 100 gram ıspanak yaprağı ve bir adet portakalı doğrayın ve bir miktar yoğurtla karıştırın. İsteğe göre limon veya baharat ekleyebilirsiniz. Eğer çok yavan hissederseniz az miktarda zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ara öğünlerinizde tercih edilebilecek doyurucu bir yemek olacak.

evde ek iş