info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Asla Yenilmemesi Gereken Besinler

Asla yenilmemesi gereken besinler sağlıksız ve kilo aldıran besinler olduğunu bilerek bu besinlerden uzak durarak sağlıklı beslenme adına büyük bir adım atmış olacaksınız. Yemek istemediğiniz bir yiyecek nedir diye sormuş olsaydık eminim pırasa, brokoli,karnabahar gibi sağlıklı sebzeler cevabını alırdık. Unutmayın ki lezzet geçici sağlık kalıcıdır.

Asla Yenilmemesi Gereken Besinler

Asla yenilmemesi gereken besinler en çok sevdiğimiz şeylerin en zararlı olması ne kadar üzücü .Sevilen şeylerin hepsi zaten zararlıdır. Bu kadar çok sevilmenin nedeni lezzetli olmasıdır. Lezzet geçici bir durumdur. Örneğin sevilen yiyecekler arasında olup ta sağlıksız bir gıda çikolata 2 gün süresince tüketilmediği takdir de lezzeti ve isteği azalmaktadır. Bu yöntem ile zararlı olan bir çok besinden kolayca kurtulabilirsiniz. Örneğin kola Amerika ve Avrupa’dan sonra en çok Türkiye’de tüketilmektedir. İçerisinde bağışıklık yaratan maddelerden dolayı bu içeceği içme isteği duyuyoruz. Fakat kolanın ilk besin olarak tüketilmeden önce pas sökücü olarak kullanıldığını duymuş muydunuz. Pas gibi inatçı bir oluşumu temizleyen kolanın midemiz başta olmak üzere vücudumuz ve iç organlarımıza nasıl zarar verdiğini düşünmek hiçte zor olamayacaktır. Ayrıca içerdiği yüksek oranda şekerden dolayı karın ve basen bölgesinde şiddetli yağlanmaya neden olmaktadır. Kilo verme sürecinde kesinlikle tüketilmemesi gereken gıdalardan biridir. Yenilmemesi gereken besinler diyet haricinde sağlığımız için de oldukça tehlikelidir.

Dondurulmuş Gıdalar

Hazır gıdalar ile aynı sınıfa giren bu besinler şeker ve tuz oranları çok yüksektir. Aynı zamanda uzun süre saklanabilmesi açısından eklenen katkı maddeleri de çabası nereden tutarsak tutalım her yeri zararlı olan bu gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Diyet Ürünleri

Diyet ürünleri adı altında satılan bu ürünlerin içerisinde yapay tatlandırıcılar, sukraloz gibi maddeler bulunmaktadır. Ve diyetisyenlerin bir çoğunun ortak görüşü bu ürünlerin kullanımının kontrollü olması gerektiğidir.

Patates Kızartması

Kızartma işlemi hazırlanan tüm gıdaların trans yağ oranlarının yüksek olması kanserojen oldukları bilinmektedir. Ancak diyetisyenler en çok patates kızartması konusunda uyarıcı olmaktadırlar. Fazla kilo sorunu olan kişilerin kızartma ile hazırlanmış tüm gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.

İşlenmiş Et Ürünleri

Günlük olarak hemen her gün tv kanallarında işlenmiş etlerle ilgili haber yapılmasına rağmen vazgeçilmeyen ve çok zararlı olan bu gıdaların tüketiminin sağlıksız olduğu çok yüksek miktarda tuz ve yağ içerdiği yenilmemesi gereken gıdalardan biridir.

Şekerlemeler

Yüksek oranda şeker ve renklendirici bulunan bu gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. özellikle gelişme çağındaki çocuklardan oldukça uzak tutmak gerekmektedir.

Dondurma

İçerdiği yüksek orandaki şeker ve ağır kremalar ile faydalı gibi görünse de oldukça zararlıdır. Bunun yerine şekersiz meyveli diyet dondurmaları tüketmek gerekmektedir.

Ekmek

Beyaz ekmeğin besleyici hiç bir değeri olmadığı gibi üç beyazı barındırdığı için aslında zararlıdır. Beyaz ekmek yerine esmer ve tam tahıllı olanları tüketmek gerekmektedir.

Beyaz Çikolata

Renginin beyaz olması sebebi ile sağlıklı zannedilen beyaz çikolata içerdiği yüksek yağ ve beyazlatıcı ile en zararlılar listesinde yer almaktadır.

Konserve Domates

Market raflarında bulunan bu konserve gıdaların özellikle domatesin asla tüketilmemesi gerektiği mevsiminde ve evde uygun saklama koşullarında hazırlanarak tüketilmesi gerekmektedir.

Tatlandırıcılar

Normal şekerden daha tatlı oldukları ve yapay oldukları için kullanılmamalıdır. Tatlandırıcılar daha çok diyabet hastaları için tavsiye edilen gıda yardımcılarıdır.

evde ek iş