info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Atkins Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Atkins diyetinin ilk evresi 2 hafta süren bir programdır. Birinci evre karbonhidrat yoksunudur. 14 günlük diyet süresince metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışması ve yağ yakımının hızlanması sağlanır. Uygulanacak bu evrede günlük tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarı 20 gram şeklinde belirlenir. Genelde protein ve yeşillik içeren bu evre bazı kurallara sahiptir. Bu kurallara kesinlikle uyulması gerekir. Başta kurallara uymakta zorlanabilirsiniz fakat birkaç gün geçince vücudunuzun alıştığını ve kilo verdiğinizi göreceksiniz. İlk evreden sonraki evrelerde karbonhidrat alımı artmaktadır. Birinci evrede uyulması gereken kurallara bir göz atalım.

  • Menüleriniz uyanık olduğunuz zamanlarda 6 saatte bir yemek yiyeceğiniz şekilde ayarlanmalı.
  • Süt ürünlerinde peynir, tereyağı ve kaymak dışında bir şey tüketilmemeli.
  • Düzenli şekilde en az 3 öğün ya da küçük menülerle 4-5 öğün tüketilmeli.
  • Ekmek, makarna, nişasta ya da tahıl içeren besinler tüketilmemeli.
  • Diyet listesinin dışına çıkılmamalı.
  • Günde en az 2 litre su içilmeli ve fındık, çekirdek gibi kalorisi yüksek çerezler tüketilmemeli.

Atkins diyetinin 2. Evresinde amaç ilk evrede verilen kiloların devamlı olmasını yani kilo verilmesine devam edilmesidir. Bu evrede ilk evreye oranla beslenme seçenekleri artar ve her gün tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarı 20den 25e yükselir. 2. evrede ilk evreye oranla zayıflama hızında düşüşler olabilir ve bu durum normaldir. Fakat bu durum metabolizma hızı ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Atkins diyeti karbonhidrat azaltılması yapılarak kilo vermeyi amaçlar çünkü vücudun harcayamayacağı karbonhidrat yağ oluşumuna neden olur ve kişi harcayamayacağı karbonhidratı almamalıdır. Daha tüketilmesi halinde kilo vermenin hızlandığı gözlemlenir.

Atkins diyetinde 3. ve son evre olan verilen kiloları koruma evresi süreci adında da söz edildiği gibi diğer evrelerde verilmesi başarılan kiloların korunmasıdır. Bu evreye gelene kadar ideal kilonuza ulaşmayı başardıktan sonra hayatınız boyunca bu kiloyu korumaya çalışmalısınız. Atkins diyetinin koruma evresinde karbonhidrat alımını azalıyor fakat elbette ara sıra pasta, kek ya da yüksek kalorili besinler tüketebiliyorsunuz. Amaç kilo almaya neden olan bu besinleri sık sık tüketmemektir. Yememeniz gerekenden daha çok karbonhidrat tüketirseniz diğer günler hiç yemeyerek bunu dengede tutmayı başarmanız gerekmektedir. Karbonhidrat miktarı size verdiğimiz oranda ayarlanmalı ve ona göre düzenlemeler yapmalısınız. Kendiniz bir Atkins diyet listesi hazırlamak istiyorsanız besinlerin kalori oranlarının yazıldığı bir belge yardımıyla listenizi hazırlamanız gerekir.

Atkins diyeti listesinde 1. Evrede yani kilo verme evresinde sabah kahvaltıda pastırmalı ya da sosisli omlet, sade çay ya da kahve yemelisiniz. Öğle yemeğinde yarım porsiyon gözleme, yeşillik salatası ve soda. Akşam yemeğinde balık porsiyonlu salata, balık ya da et tüketebilirsiniz.

Atkins diyetinin 2. Evresinde yani kilo vermeye devam etme evresinde sabah kahvaltıda zeytinyağı ile yapılan omlet, 1 büyük dilim çavdar ekmeği, sade kahve ya da çay ve domates suyu tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde içinde peynir ve tavuk parçaları olan karışık bir salata, buzlu bitki çayı tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde içerisinde deniz ürünleri olan salata, kremalı çorba ve çilek tüketebilirsiniz.

Atkins diyetinde 3. Evrede yani kiloyu koruma evresinde sabah kahvaltıda içerisinde peynir ve ıspanak olan omlet, 1 büyük dilim çavdar ekmeği, sade kahve ya da çay, meyve ( kavun tüketilmesi önerilir) tercih edebilirsiniz. Öğle yemeğinde fırınlanmış tavuk, yarım kâse salata (sarımsaklı ve sebzeli olmalı) tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde soğanlı çorba, salata (soğan, domates, yeşillik ve havuçlu olmalı) ve et tüketebilirsiniz.

evde ek iş