info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Az Karbonhidratın Çok Avantajı

Az Karbonhidratın Çok Avantajı!

Karbonhidratlar günlük yaşamımızda belli miktarda tüketmemiz gereken besin gruplarıdır. Hiç tüketmemek ve hayatımızdan çıkarmak kas zayıflığına ve kas kaybına neden olur ki bu da hiç istenmeyen bir durumdur. Çok tüketmek de aşırı şişmanlığa ve kontrolsüz kilo alımına yol açar. En iyisi mi siz siz olun hiçbir besin grubunu abartmadan kendinize dengeli bir diyet programı uygulayın.

Düşük Karbonhidratın 7 Avantajı

Çoğu beslenme programları düşük karbonhidrat tüketmenin kilo vermede daha işe yarayacağını göstermektedir. Biz de sizler için düşük karbonhidrat tüketmenin 7 avantajını araştırdık:

  1. Düşük karbonhidrat içeren diyetler daha kolay kilo verdirir. Eğer çok kiloluysanız ve özellikle kilolarınız karın bölgesinde yağlanmaya yol açmışsa, az karbonhidrat tüketimi öncelikle karın bölgesindeki yağların erimesinde işe yarayacaktır. Böylece iç organlarımızın da yağlanmasını önlemiş olursunuz.
  2. Düşük karbonhidrat tüketmek sizi uğraştırmadan aldığının kalorileri azaltmanızı sağlar. Çok fazla karbonhidrat tüketmenin iştah açıcı bir etkisi vardır. Bu da fazla kalori alımına yol açar. Karbonhidrat tüketimini azaltırsak iştahımız kapanır ve daha az kalori alırız.
  3. Düşük karbonhidrat tüketmenin iyi kolesterolü (HDL) arttırıcı özelliği vardır. HDL kolesterolün vücuttan alınarak atılması ya da tekrardan kullanılması için karaciğere götürür. Bundan dolayı düşük karbonhidrat alımı HDL oranını yükselterek kalp ve damar sağlığımızın korunmasını sağlar.
  4. Düşük karbonhidrat alımı trigliserit oranını azaltarak kalp sağlığımızın korunmasına yardımcı olur. Kandaki trigliserit oranının yüksekliği kalp ve damar sağlığı açısından tehlikelidir ve yediğiniz karbonhidrat içerikli besinlerle doğru orantılıdır. Bundan dolayı karbonhidrat alımına dikkat etmek gerekir.
  5. Düşük karbonhidrat tüketmek kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Glikoz karbonhidratlar yoluyla üretildiği için fazla karbonhidrat tüketimi kandaki şeker miktarını arttırarak şeker hastalığını bile sebebiyet verebilmektedir. Az karbonhidrat alımı kandaki şekerin düzenlenmesini sağlayarak vücudun insüline olan ihtiyacını azaltır.
  6. Az karbonhidrat alımı kandaki LDL yani kötü kolesterol tipini iyileştirmeye yardımcı olur. Kötü kolesterol tam olarak düşmüyor göründe de aslında kötü tipte olan LDL iyi yani zararsız olan LDL’ ye dönüştürür.
  7. Düşük karbonhidrat alımıyla ilgili diyetler mevcuttur. Bu diyetleri uygulamak düşük yağ diyetleri ya da düşük kalori diyetlerine göre daha kolaydır ve daha uzun süre yapılır.
evde ek iş