info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bağışıklık sistemi güçlendirici çay

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ İÇİN SAĞLIKLI ÇAY

Özellikle sonbahar ve kış aylarında herkesin uygulayabileceği pratik bazı yollarla bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Doğanın bizlere sunduğu bitkisel ürünler hem daha sağlıklı bir metabolizma hem de daha güçlü bünyeler için son derece faydalıdır. Bu bitkileri gerekli ölçülerde ve doğru karışımlarda hazırladığımız zaman bağışıklık sistemi güçlendirici çay olarak tüketebiliriz. Bu tür çaylar özellikle soğuk algınlığına bağlı kırıklıklarda ve halsizliklerde kişiyi ferahlatır, susuzluğu giderici etkiye sahiptir ve içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminde kalkan oluştururlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici çaylar birkaç bitkinin karıştırılması ile hazırlanacağı için bu bitkilerin idrar yolu sökücü özelliği sayesinde boşaltım sistemi de daha sağlıklı çalışmış olur.

Uzmanlar belli miktarlarda karıştırılarak hazırlanan bitki çaylarının özellikle boğaz iltihaplarına da iyi geldiğini belirtirken bu karışımların mutlaka bilinçli yapılmasını ve içeriği bilinmeyen hiçbir bitkinin kullanılmaması hakkında uyarıda bulunuyorlar. Bağışıklık sistemi güçlendirici çay için çoğu malzeme aktarlarda kolaylıkla bulunabiliyor. Son zamanlarda market raflarında da sadece bitkilere ve doğal içeriklere yönelik rafların daha zengin olduğunu görüyoruz. Bazı karışımlar da birkaç bitkiden oluşarak hazırlanmış paketler halinde satılmaktadır. Bu bitkilerin başında en çok zencefil gelmektedir. Hafif yakıcı tadı ve hoş aroması sayesinde zencefil özellikle biraz bal ile karıştırıldığında son derece yararlı ve etkili bir içecek olarak tüketilebilir. Özellikle toz zencefilin etkisi oldukça büyüktür.

En çok kullanılan ve tedarik durumu kolay olan bitkilerden olan ıhlamur ve adaçayı, kaynar olmayan suyla karıştırıldığında hem boğazı yumuşatır hem de bağışıklık sistemi güçlendirici çay olarak rahatlıkla içilebilir. Ihlamur ve adaçayı içinde bulunan bileşenlerin iltihap önleyici özellikleri bulunduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Hatta büyükannelerimizin de hastalandığımızda bizlere kaynattığı adaçayı ve ıhlamurun içine bir ince dilim limon ve bir tatlı kaşığı bal atılırsa, son derece lezzetli ve sağlıklı bir içecek haline gelir. Bunların haricinde kuşburnu ve ekinezyanın da yine bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri olduğu saptanmıştır. Özellikle pazardan tedarik edeceğiniz doğal bitkiler bu konuda daha faydalı olmaktadırlar. Bileşenlerinde katkı maddesi olmayan ürünleri seçmenizde fayda vardır.

evde ek iş