info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemi Nedir, bir kişide hastalığa sebep olabilecek bütün yabancı maddeleri tanıyıp yok eden, vücudun her türlü hastalığa karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin muazzam bir işleyiş organizasyonu vardır. Bu sistem vücuda giren ve vücutla temas halinde olan tüm yabancı maddeleri tanır, en ince ayrıntısına kadar inceler ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırt eder. Bir bebeğin doğumu ile birlikte anne karnından ayrılır ayrılmaz dış ortamda sayısız mikroorganizma ve yabancı maddelerle karşı karşıya kalır. Bağışıklık sistemi doğumla birlikte kusursuz bir şekilde görevini yapmaya programlıdır.

Günümüzde bağışıklık sisteminin işleyişi ile ilgili yapılan araştırmalar ve ilerlemeler sayesinde birçok hastalığın önüne geçiliyor, erken teşhisi sayesinde ölümcül durumlar önlenebilmektedir. Bağışıklık sistemi adeta vücudun orkestra şefi gibidir. Tek bir hareketi bile vücudu etkilemeye yeter, ancak uyumlu çalışması sayesinde vücut organları işlevlerini yerine getirir.

Bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesi; Lenf, lenf düğümleri, timüs, karaciğer, dalak ve kemik iliği organlarının iş birliği sayesinde olmaktadır. Bağışıklık sistemi doğumdan, ölüme kadar vücudu korumak için görevlidir. Bağışıklık sistemi direnci genetik özelliklere bağlı olan bir sistemdir.

evde ek iş