info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Baharda Sağlıklı Beslenme ve Bağışıklık Sistemine Etkileri

Baharda sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemine etkileri alışkanlıklarımız ile belirlenmiş olur. Yaza formda girecek olmak ilkbaharda ki durumunuza ve beslenmenize bağlıdır.  Bahar aylarında güneşin çıkmasıyla birlikte hayat enerjimiz yükselmeye başlar Günlerin uzaması ile birlikte beslenme listelerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Baharda Sağlıklı Beslenme Ve Bağışıklık Sistemine Etkileri

Baharda sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemine etkileri diğer mevsimlerden daha önemlidir. Kış ayları itibariyle kasvetli havalar geçmiş yerini güneşli daha enerjik ve uzun günlere bırakmıştır. Sabah uyanır uyanmaz başucumuzdaki ılık su bulundurmak ve içmek metabolizmayı hareketlendirerek güne daha zinde başlamımıza yardımcı olacaktır.Ve uyandıktan sonra 1 saat kahvaltı yapmayı ihmal etmemek gerekiyor. Kış aylarında düzenli beslenmeye devam ettiniz baharın gelişi ile gevşemeye başladığınız andan itibaren kilo almaya başlamış olacaksınız. Bahar mevsiminde sağlıklı beslenme sonbahar ve kışa hazırlık yaparak bağışıklık sisteminini güçlendirmeye yarayacaktır. İlkbaharda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sıvı tüketimidir. İçecekler günlük enerji ihtiyacımızın % 15 ini karşıladığı açıklanmıştır. Yaza fit bir görünüm ile girmek için su tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Çay maden suyu enerji içermeyen içecekler olduğunu unutmadan su tüketmenin daha faydalı olacağı gerçeği ile yaza daha form da girebilirsiniz.

Bahar Mevsiminin Etkileri

Hava ve mevsim değişikliği bağışıklık etkilemektedir. Bahara girerken en çok görülen rahatsızlıklar grip nezle ve bahar yorgunluğu adını verdiğimiz durumdur. Bu dönemi daha sağlıklı beslenerek geçirebiliriz. Bahar yorgunluğunun en büyük sebebi havada artan elektrik yükü ve bunu taşıyan negatif-pozitif iyonlar dır. Sağlıksız beslenme vitamin ve mineral eksikliği tiroit bezinin düzensiz çalışması bahar yorgunluğunun nedenlerinden biridir.Bir hastalık olarak isimlendirilen bahar yorgunluğu dikkat edilmezse kronikleşebilmektedir.

Bahar yorgunluğu belirtileri;

  • Kas ağrıları
  • Omuz,sırt ve bel ağrıları
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Uyuma isteği
  • Sinirlilik hali
  • Hafıza zayıflaması bu belirtilerden biridir. Daha ileri dönemlerde depresyon gibi aşılması zor süreçle rede neden olmaktadır. Baharda sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemine etkilerini olumsuz etkilerini en aza indirmek için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Bahar Aylarında Beslenme Programı

Bahar aylarında uygulanacak beslenme şekli Akdeniz tipi beslenmedir. Sebze ve meyve çeşitliğinin bol olması sebebiyle yağlı yiyeceklerden uzak durarak vitamin ve mineral etkili beslenme bahar yorgunluğunuzu azaltacak daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Güneş ısısının yükselmesi ile birlikte sıvı tüketim ihtiyacının artması buna bağlı olarak günde en az 2 lt su tüketme ihtiyacımız doğmaktadır. Su içmek kış aylarında vücutta birikmiş toksinleri idrar ve terleme yolu ile dışarı atacağından önem arz etmektedir. Asitli ve kafeinli içeceklerin tüketimini en aza indirip gerekirse bitki çayları ile rahatlama sağlamak önemlidir.

 Bahar Aylarında Vitamin Eksiklikleri

Bu dönemde önemli olan vitaminler A C B vitaminleridir. Bu vitaminlerin eksiklikleri vücutta ne gibi etkiler yaratmaktadır.

A vitamini eksikliği; Büyüme ve gelişme geriliği, göz rahatsızlıkları, deri pullanması oluşmaktadır.

C vitamini eksikliği; Diş eti rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin yavaşlaması, enfeksiyonlara yakalanma durumu, halsizlik ve iştahsızlık görülmektedir.

B vitamini eksikliği; Sinirlilik , huzursuzluk, kalp çarpıntısı, ses ve görme bozuklukları na neden olmaktadır.

Vitamin ve mineral eksikliğini bilmek ve buna gör beslenmek gerekmektedir. Bu eksiklikler kilo alma dada etkilidir. Bahar yorgunluğu ile birlikte girilen depresyon dönemleri tatlı isteğini artırmakta ve fazla kilo olarak bedenimize dönmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek bu durumları aşıp yaza daha sağlıklı girilebilmektedir.

Bahar Yorgunluğu İçin Beslenme

Kış sonrası oluşan bahar yorgunluğunu atmak için kişide kronik rahatsızlıklar ve özel bir beslenme programı yoksa sebze ağırlıklı beslenmeli hatta protein ihtiyacını bile bitkisel proteinlerden karşılayarak 2 lt su tüketimi ile bahar yorgunluğunu atlatabilmek daha kolay olacaktır. Hormonların düzensiz çalıştığı bu mevsimde bedende su birikme olayı buna bağlı olarak ödem olma ihtimali yüksektir. Ödemlerde yorgunluk nedenlerinden biridir. Bunu için tuz tüketimi en aza indirilmeli uyku düzenine dikkat edilmelidir.

evde ek iş