info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bebeğinizin Beslenmesi İçin Püf Noktalar

Bebeğinizin Beslenmesi İçin Püf Noktalar

Bebek beslemede verilmesi gereken en önemli kararlardan biri bebeğinizi biberon ile mi yoksa sütü ile mi besleyeceğiniz kararıdır. Bebeğinize hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zamandan itibaren bebeklerini emzirme ile besleyeceklerine çoğu anne kararlıyken bazı anneler ise bu konuda kararsız olabilir. Bazı ender durumlar gelişmedikçe mümkün olduğu sürece bebeğin anne sütü ile beslenmesi birçok uzman tarafından önerilmektedir. Anne sütü ile beslenmesi sayesinde bebek daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca emzirmenin anne için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Doğum yaptıktan hemen sonra bebeği emzirme başlamak sayesinde fazla kanamaların da önüne geçilmiş olur. Emzirmeniz sayesinde eski kilonuza geri dönmeniz daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Çeşitli nedenlerden dolayı emziremeyen anneler de unutmamalıdır ki, bebeği sevgi dolu bir kucaklama ile sarıl sarmalamak en az anne sütü kadar önemli bir noktadır.

Bebek beslemede bir takım püf noktalar vardır. Bebeğiniz acıktığı zaman beslenme ihtiyacı duyacaktır. Acıktığı zaman ağlamaya başlayan bebeği hemen beslememek yanlış bir davranıştır. Bunun sonucunda bebek daha fazla strese girer ve verdiğiniz besini ret edebilir. İlk günlerde bebekler çok sık beslenme ihtiyacı duyarlar bu nedenle bebeklerin ne zaman acıktığını daha önce anlamak pek mümkün olmayacaktır. Beslenmeyen bebekler beş saatten daha uzun sürelerde uyuyamazlar. Bu sebeple geceleri birkaç kere uyanmak durumunda kalabilirsiniz. Bebekler 3. ve 4. Günlerinde gün içinde 2-3 saat aralıklar ile acıkabilirler. Bu sebeple gün içinde yaklaşık 8 kere emzirmek gerekir. Yaz aylarında sıcak havalar nedeniyle su ihtiyacı artacağından emzirme sıklığı da artabilir.

Anne sütü hazmedilmesi kolay bir besin olduğu için anne sütü ile beslenmek biberon ile beslenmekten bebekleri daha fazla acıktırabilir. Bebeğiniz 3 aylık olduğu zaman gündüz 5 gece ise 1 ya da 2 kere beslenme düzeni oturtulabilir. Bebeğinizi mama ile beslemekteyseniz bu sıklık daha az olmaktadır ve 4 saatte bir olacak şekilde beslenme düzenini daha rahat korumanız mümkün olacaktır.

Prematüre bebeklerin beslenmesine dikkat etmek de büyük önem taşır. Erken doğmuş bebeklerde genellikle iştah azlığı olur. Bu sebeple sık sık beslenmeleri önemlidir. Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha çok uyuma eğilimine sahiptirler. Aç olsalar bile rahatlıkla uyuyabilirler. Bu bebekler 3 saatte bir olacak şekilde uyandırılarak beslenmelidir. Prematüre bebeklerde emme güçlüğü bir sorunlar olabilir. Bebeğe yardımcı olabilmek için emzirmeye başlamadan önce meme başınızı belirgin bir hale getirmek için sütünüzü bir miktar sağmanız faydalı olacaktır.

İkiz bebekleri başlangıç olarak tek tek emzirerek daha sonra ise ikisini bir aynı zamanda emzirme şeklini deneyebilirsiniz. İkiz bebeklerinizi biberon ile beslemekte bir kişinin size yardım etmesi işinize yarayacaktır. Bebeklerde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise gaz çıkarmaktır. Bebeğinizi beslemeye her ara verdiğinizde, ister biberon ister anne sütü besleniyor olsun emme esnasında yuttuğu havayı çıkabilmesi amacıyla bebeğinize yardımcı olmanız gerekmektedir. Bebeğinizin hava yutması tokluk hissi oluşturabilir. Gaz çıkarma işlemi uygulanan bebek belli bir zaman uygulanan işlemden sonra geğirme olmuyorsa bebeğin gazı yok demektir.

Yeni doğan bebeği dizlerinizin üstüne temiz bir bez koyarak bebeği temiz bir beze yüzükoyun olacak şekilde yatırarak bir eliniz ile bebeğin çenesinden destek yaparak diğer eliniz ile sırtını sıvazlama hareketleriyle bebeğin gazı varsa rahatlıkla çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu esnada bebeğin ağzından küçük bir miktar süt gelebilir. Yanınızda temiz bir elbezi veya kâğıt mendil bulundurmanız anında müdahale için uygun olacaktır. Omzunuza temiz olan bir bez koyarak bebeğinizi omzunuza dayayıp, bir eliniz ile destekleyip diğer elinizi ile bebeğinizin gazını çıkarma yöntemini de deneyebilirsiniz.

evde ek iş