info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bebek Beslenmesi ve Anne Sütünün Önemi

Bebek Beslenmesi yeni doğum yapmış annelerin , anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biridir.İlk başlarda oluşan bebeğimin acıktığını nereden anlayacağım, iyi bir anne olmazsam gibi stres dolu günler geçirilir. Bebek doğduğu andan itibaren bir anne bebeğinin ne istediğini sanki daha önce çocuk büyütmüş gibi anlar. Anneliğin kutsal olması bu yüzden dendir. Anne ve bebek arasında kimsenin anlamayacağı bir telepati vardır. İlk 6 ay anne sütü  bebeğin psikolojik , biyolojik, fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Anne ve bebeğin duygusal bağlarını kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bebek emerken anne ile aralarındaki ufak dokunuşlar ve göz teması ilerde kendi öz güveni ni kazanmış mutlu bir birey olması nı etkilemektedir. Emzirme süreci uzmanlar tarafından araştırma konusu olmuş aradaki ki mucize bağla ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılmakta tonlarca makaleler yazılmaktadır.

Bebek Beslenmesi ve Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün yeni doğan bebek için önemi içerdiği mineral , vitamin gibi besin değerlerinden yüksek olmasından kaynaklanır. Yeni doğan bebek yaşamı boyunca alması gereken tüm değerleri bu dönemde anne sütünden almaktadır. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin ileri yaşlarında kronik hastalık riskini düşürmeye yardımcıdır.

Anne Sütünün Özelikleri

  • Her zaman hijyenik ve sterildir.
  • Bebeğin gelişimdeki gerekli tüm besin ögelerini içerir.
  • Koruyucu kalkan özelliği vardır.
  • Büyüme hormonları içerir.
  • Bağışıklık sistemi için önemlidir.
  • Sindirimi kolaylaştırıcı enzimler içerir.
  • Çene kaslarının gelişmesini sağlayarak ek besine geçişlerde bebek için kolaylık sağlar.

Altı ay anne sütü ile beslenen bebeğin 6.aydan itibaren ek besinlere geçişi gerekmektedir. Bebek büyüdükçe anne sütünün doyuruculuğu  azalmaktadır. Bu sebeple ek besine geçiş zamanı çok önemlidir.

Ek Gıdalara Geçiş

Yeni doğan bebeğin tad duygusunu, yiyeceklerin lezzetini ayırt etmeleri için çok fazla karıştırmadan vermek gerekmektedir. İlk başlarda meyve ile başlamak bebeğin meyvenin tatlı tadına alışmasına sebzeleri kabul etmesini zorlaştırmaktadır.

Sabah saatlerinde sebze püreleri ile 2 çay kaşığını geçmeyecek şekilde ayarlayın. Unutmamak gerekiyor ki fazla yükleme bebeğin ek besine geçiş ini zorlaştıracaktır. Gün ve hafta olarak miktarı artırmanız gerekmektedir. Ek gıdaya başladığınız gün bebeğinizi takip edin ishal , kızarlık, kaşıntı gibi durumlarda ara verin ve bir hafta sonra tekrar deneyin. Bazı besinlerin alerjiye sebep olacağını unutmayın.

Ek besine geçiş hayat boyu sürecek beslenme alışkanlıklarının temelidir.

Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur şeker ve tuz kullanımıdır. Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar şeker ve tuz vermeyin. Şeker bebekler için sindirilmesi en zor besin ögelerinden biridir. Bebeğiniz 1 yaşını geçmiş olsa dahi şeker ve tuz kullanmamaya dikkat edin. Hazırladığınız yiyecekleri bitki baharat ve limon la tatlandırmaya çalışın.

Demir eksikliği bebeklerde en sık görülen problemdir. İlk aydan sonra anne sütünden alınan demir bebek büyüdükçe yetersiz hale gelmektedir. Bunun için hazırlayacağınız yiyeceklerin demir yönünden zengin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kırmızı et en yüksek demir içeren besin ögesi olduğundan hafta 2 defa bebeğinize kırmızı et le hazırlanmış yiyeceklerle besleyebilirsiniz. Bunun yanında C vitamini takviyesi ( taze sebze püreleri , sıkılmış meyve suları) ile demir alımını destekleyebilirsiniz.

Bebeğiniz için hazırlayacağınız  bir kaç tarife yer vermek istiyoruz;

Nar ve Armut Püresi

6 ay itibarı bebeklerin yiyebileceği enfes bir lezzet.

2 su bardağı taze sıkılmış nar suyu

2 orta boy armut

Armutları iyice yıkadıktan sonra çekirdeklerinden arındırıp 6 7 parçaya ayırın ve nar suyu ile birlikte orta hararetli ateşte ağzı kapalı şekilde 10 dakika kaynatın. Pişen karışımı blender da iyice ezin ve soğuduktan sonra bebeğinize yedirin. Fazla olan yiyeceği dondurucuda saklayabilirsiniz.

Muz ve avokado Püresi

1 adet muz ve 1 adet avokadoyu temizleyip ayıkladıktan sonra blender yardımı ile istenilen kıvama getirdiğiniz püreyi bebeğinize afiyet ile yedirebilirsiniz. 8 aylıktan itibaren yenilmeye uygundur.

Karnabahar Kabak ve Elmalı Püre

1 küçük boy karnabahar

1 orta boy kabak

1 orta boy elma

Karnabaharı yıkayıp yeşil yapraklarından ayırt ettikten sonra küçük parçalara bölüp buharda yumuşayana kadar haşlayın. Yumuşamaya başlayan karnabaharın içerisine aynı şekilde temizlenmiş kabak ve elma yıda ilave edip 35-40 dakika buharda haşlanmaya bırakın. Hazır hale gelen karışımı püre haline getirip uygun saklama gereçleri ile fazla olanı dondurabilirsiniz. 8-12 için uygundur.

Bebek beslenmesi emzirme dönemi dahil ek gıdaya geçiş ve katı beslenme süreçleri bebeğin ilerideki hayatında obezite, kalp hastalıkları gibi problemlere yakalanma riskini en aza indirir. Bebeklik döneminden itibaren sağlıklı beslenen ve bunu ileriki yaşlarda hayatının parçası haline getiren kişiler sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır.

Bebek beslenmesinde en önemli husus ek gıdaya geçildiğinde mama ile aç olan bebeği sakinleştirip beslemektir. Hazır mamalar bebekte fazla yüklenmeden dolayı küçük yaşlarda ciddi kilo problemleri ileriki yaşlarda ise obezite ile mücadeleye kadar gitmektedir.

Bebek beslenmesi ile daha verimli ve besleyici bir program izlemek istiyorsanız uzman bir diyetisyen den yardım alarak sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bir program uygulayabilirsiniz.

evde ek iş