info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beluga Mercimeği Zayıflatır mı? Beluga Mercimeği Kısır Tarifi

Beluga mercimeği zayıflatır mı? bu mercimeğin adını bazılarınız belkide ilk defa duydunuz. Bu besin süper besinler içinde yer almaktadır. Ana vatanı Akdeniz bölgesi olan, güney doğu ve ege de yetişen siyah renkli sofralarımızın en değerli ve besleyici besinlerinden dir.  Her mevsim kolaylıkla bulunabilen en çok kırmızı, sarı ve yeşil renkleri tüketilse de son zamanlarda kahverengi ve siyah olanı da oldukça popüler olmaya başladı.

Beluga Mercimeği Zayıflatır mı?

M.Ö 6000′ li yıllarda Fırat ve Dicle kıyılarında yetişse de Amerikalı tüccarların keşfedip Amerika’ya götürmesi ile dışarıdan ithal eder hale gelmişiz. Gereken önemin verilmediği nedeni ile ülkemiz’de yetiştirilme konusunda biraz zayıf kaldığımız belli. İsmini renk ve görünüş olarak beluga hayvanlarından alan bu mercimek sağlık ve besleyicilik açısından diğer mercimekler den hiç farklı değildir. Harika kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Zayıflama ya etkisi ise kompleks karbonhidratlar vücuttaki enerjinin sürdürülebilir olmasını sağlaması ve uzun süreli yokluk yaratmasıdır. Düşük kalori ve kompleks karbonhidrat olması kilo vermede oldukça etkilidir.

Diğer mercimekler gibi beluga mercimeği de zengin lif kaynağıdır. Özellikle diyet programlarında lifli beslenmek oldukça önemlidir.  Beluga mercimeği diğer mercimekler ile aynı besleyicilik değerine sahip olsa da onlardan ayıran bir özelliği antosiyanin adlı bir bileşime sahip olmasıdır. Peki nedir bu, antosiyanin koyu kırımızı, mavi, siyah bitkilerde var olan 300’den fazla antioksidan türü olan pigmentlerdir. Bir bitkinin rengi koyulaştıkça antioksidan değeri de artar.  Yapılan araştırmalar antioksidanların kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruma sağlarlar. 120 gr beluga mercimeği tüketmek bir kişinin günlük lif ihtiyacının karşılamaktadır.  Diyet yapanlar için harika bir seçenek 100 gram siyah mercimeğin tamamı 360 kalori içermektedir.  Bunun yanı sıra 27 gr protein, 1,5 gr yağ, 9 mg demir içerir. GDO içermeyen beluga mercimeği salatalarda, mezelerde, ana yemek olarak rahatlıkla kullanılabilir. Ambalajı açılmadığı sürece tazeliğini uzun süre korur açıldıktan sonra hava,nem ve kokudan uzak 18 derecede muhafaza edilmelidir.

Bu mercimek 20 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Pişirmeden önce ayıklayıp üzerine su gelene kadar su ilavesi ile ekleyerek kaynatmak yeterlidir. Diğer mercimekler gibi piştikten sonra formunu kaybetmemesi açısından şekli bozulmuyor ve lapalaşmıyor. Çorba, meze, salata olarak tüketildiği gibi somon ve kırımızı etin yanına da eklenebiliyor.

Beluga Mercimeği Kısır Tarifi

Düşük yağ oranı nedeni ile kolesterol düşürücü liflere sahiptir. Diyet yapanlar ve vejetaryenler içi oldukça sağlıklı bir besindir. Yüksek oranda protein, potasyum, demir fosfor ve folik asit deposudur.

Malzemeler

5 yemek kaşığı haşlanmış beluga mercimeği

3 yemek kaşığı lor peyniri

7 adet cherry domates

2 dal yeşil soğan

Maydanoz, dereotu, nane

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

1 tatlı kaşığı sirke

1 çay kaşığı kimyon

Domatesler iyice yıkandıktan sonra ikiye bölünür taze soğanlar halka şeklinde doğranır. Yeşillikler, domates, mercimek karıştırılır. Üzerine lor peyniri sirke, kimyon ve zeytinyağı eklenir.

evde ek iş