info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Besinlerdeki Termik Etki

Besinlerdeki Termik Etki

Metabolizma, birçok olayın birleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum vücudumuzun günlük enerji ihtiyacına gerek duyduğunu göstermektedir. Vücudumuz dinlerken bile az da olsa kalori yakmaktadır ve enerji sağlamaktadır bu olaya dinlenme metabolik hızı (RMR) ya da bazal metabolizma hızı (BMR) denir. Buna ek olarak fiziksel aktivelere bağlı olarak vücutta bir kalori yakımı gerçekleşmektedir. Bu kalori yakımı sonucunda ortaya çıkan enerji metabolizmamız üzerinde etki yaparak yediğimiz yiyecekleri yakmak için vücut farklı bir efor göstererek enerji harcamaktadır. Bu olaya besinlerin termik enerjisi (TEF) denilmektedir. Gerçekleştirilen tüm bu metabolik olayların birleşimine ise metabolizma adı verilmektedir.

Vücudumuzun iyi çalışıp çalışmadığını belirleyen en önemli gösterge, total enerji harcaması gösteren, dinlenme metabolik hızıdır. Yapılan fiziksel aktiveler kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı bireyler birbirinden farklı metabolik aktiviteye sahip olmaktadır. Aslında kadınlar da erkeklerin de metabolizma hızları aynı yaş gruplarında hemen hemen birbirlerine yakın olmaktadır. 25-35 yaş arasındaki kadınları baz alırsak, tüm kadınların metabolik hızları günlük 1300-1600 arasında kalori harcamaya yöneliktir.

Dinlenme (Bazal) Metabolik Hızı (RMR) 

Dinlenme anında vücudumuzun çalışması için harcadığı enerjidir. Yetişkinler RMR’nin %18sini iskelet kasları için, %19unu beyin için ve %29unu karaciğer için harcamaktadır. Ayrıca RMR besinlerin termik etkisini (TEF) içermektedir.

Dinleme (Bazal) Metabolik Hızını (RMR) Etkileyen Faktörler

 1. Vücut düzeyi
 2. Cinsiyet
 3. Yaş
 4. Kas dokusu
 5. Gebelik
 6. Endokrin hormonlar
 7. Büyüme
 8. Uyku
 9. Ateş
 10. Çevre ısısı
 11. Menstruasyon durumudur

Fiziksel Aktivite (PA) 

Fiziksel aktivitelerin total enerji harcama oranı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yatağa bağlı hastaların fiziksel aktivite (PA) oranı %10dur. Günlük fiziksel aktiviteye harcanan enerjiyi hesaplamak için; her aktivitenin total enerji harcamasına katkısı RMR ile çarpılmaktadır.

Besinlerin Termik Etkisi (TEF) 

Besinlerin sindirimi için vücudun harcadığı enerjidir. Besinlerin termik etkisi (TEF)nin ortalama total enerji gereksinmesine katkı oranı %10’dur. Yüksek protein alımlarında ise bu orana %15 ekleme yapılması gerekir. Yemek yedikten sonra egzersiz yaparak vücudunuzun besinlerin termik enerjisini (TEF) iki katına çıkarmış olursunuz.

Besinlerin Termik Enerjisini (TEF) Arttıran Etmenler

 1. Kafein,
 2. Soğuk,
 3. Nikotin’dir.
evde ek iş