info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Besinlerin Serotonin Hormonuna Etkileri

Besinlerin Serotonin Hormonuna Etkileri

Serotonin, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen ve sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşımakla görevli olan nörotransmitterdir. Bu hormon, bir sinir hücresindeki elektrik sinyallerini alarak diğerine iletmekte ve beynin çalışmasında hayati bir rol oynamaktadır. Serotonin hormonu beyinde salgılanır ve vücudun farklı noktalarında üretilir. Bu hormonun genel olarak bulunduğu yerler ise merkez sinir sistemi ve mide-bağırsak kanalı şeklindedir. Merkezi sinir sisteminde bulunan serotonin hormonu uyku, ruh hali, iştah, hafıza, öğrenme, cinsel ve sosyal davranışlar gibi durumları etkilemektedir. Mide ve bağırsak kanalında bulunan serotonin hormonu ise, sindirimi düzenlemekle görevlidir.

Uzmanlar depresyon geçiren kişilerde, genellikle serotonin hormonunun düzeyini yükseltici ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların yanında bazı besinler de, serotonin hormonunun düzeyini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Beyin, serotonin hormonunu üretebilmek için bir amino asit olan “triptofan” kullanmaktadır. Triptofan yönünden zayıf olan besinleri tüketmek, serotonin hormonunun düşmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise kişilerde, baş ağrısı, depresyon ve uykusuzluk gibi belirtiler görülmektedir. Vücuttaki serotonin hormonunu arttırmak için gerekli olan besinlerden şu şekilde bahsetmek mümkündür;

B Vitamini;

Kahverengi pirinç, kepekli tahıllar ve buğday tohumu gibi besinler, içerisinde bol miktarda B vitamini bulundurmaktadır. Bu vitamin, serotonin hormonunu arttırma görevinde oldukça etkilidir. Bu nedenle, bu besinleri sabah kahvaltılarında tüketerek, güne enerjik başlayabilirsiniz.

Tavuk, et ve balık;

Yağlı su balıklarından özellikle somon ve taze ton balığı, serotonin hormonunun düzeyini arttırmaktadır. Beyaz et ve kırmızı et de triptofan üretimini sağlamaya yarayan en önemli besin kaynaklarıdır. Bu besinleri de öğle ve akşam yemeklerinizde tüketerek, enerjinizi koruyabilirsiniz.

Kuruyemiş;

Yer fıstığı, kaju, badem, keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve susam gibi kuruyemişler, serotonini arttırmaktadır. Ceviz ise, bu hormonun artmasını sağlayan en önemli kuruyemişlerden biridir.

Yumurta;

Yumurta, serotonin hormonu için gerekli olan amino asitleri ve esansiyel yağları içerdiğinden, oldukça önemlidir. Ayrıca süt ve peynir çeşitleri de, iyi bir serotonin kaynağıdır.

Meyve;

Tatlı ve sulu kavun, mango, muz, kivi, ananas, erik ve greyfurt gibi meyveler, vücuttaki serotonin hormonunun düzeyini ciddi seviyede arttırmaktadır.

Omega 3 ve Omega 6;

Özellikle balık ve ceviz de bulunan bu yağlar, serotonin üretimini tetikleyici özelliktedir.

evde ek iş