info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beslenme Piramidinin Sırrı!

Beslenme piramidinin sırrı yeterli ve dengeli beslenme söz konusu olduğunda var olan bir piramitten bahsedilir. Bu besin piramidinin bu kadar önemli olmasının sırrı nedir diye düşündünüz mü hiç. Sağlıklı beslenme çok yönlü ve karmaşık gelen bir konu gibi gelebilir fakat hiç öyle değildir. Gayet anlaşılır ve kolaydır.

Beslenme Piramidinin Sırrı!

Beslenme piramidinin her katında günlük olarak alınması zorunlu olan besin ögeleri yer alır. Sağlıklı beslenmedeki amaç her önüne geleni tıka basa yemek değil tüm besin ögelerinin sağlıklı bir şekilde alınmasıdır. Böylelikle kiloları ve sağlığımızı koruma olmalıdır. Piramit size hangi besin ögesini ne kadar yemeniz gerektiği konusunda rehberlik etmek amacı ile oluşturulmuştur. Tüm besinlerin yeri ayrıdır ve hiç biri bir diğerinin yerini kesinlikle dolduramaz. Beslenme piramidinin  5 ana besin grubunu içerir. Beslenme piramidinin en altında sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla ile başlar en az tüketilmesi gereken gruplara göre yukarı doğru çıkar.

Piramidin Tepesi

Günlük beslenme seçiminde katı ve sıvı yağlar ve şekerli besin gruplarının hemen hemen hepsinde olabildiğince kaçınmak gereklidir. Bu sebeple piramitte ki yerleri oldukça küçüktür. Bunlar salatalara eklediğimiz yağlar, margarin,tereyağı, kaymak ve kremadır. Yağ kullanımında zeytinyağı tercih edilmelidir.  Bu gruptaki besinler bol kalori içermelerine rağmen vitamin ve mineral yönünden oldukça zayıftır.

Piramidin Orta Kısmı

Bu grup protein ağırlıklıdır. Protein ihtiyaca göre alınmalı fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. En önemli besin grubudur. Bu yüzden orta kısımda yer almaktadır. süt ve süt ürünleri, et, yoğurt, tavuk, balık bakliyat ve yumurtadan oluşan bu grup hayvansal protein ağırlıklıdır. Yağsız et, derisiz tavuk ve yağı azaltılmış süt ürünleri tercih edilmelidir. Her gün bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu gruptaki besinler vitamin ve mineral kaynağı olarak zengin olmalarının yanı sıra kolesterol içermezler.

Piramidin Tabanı

Ekmek, hububat, pirinç makarna gibi tahıl gruplarından oluşur. Günlük beslenmedeki payları çok önemlidir. Karbonhidrat, vitamin ve mineral açısından zengin besinlerdir. Çok fazla tüketilmesi fazla kilo problemlerine yol açmaktadır.

Porsiyon Ayarlama

Günlük beslenmede yer alması gereken tüm besin ögelerinden örnek bir porsiyon oluşturalım.

Karbonhidrat Grubu ( 6 porsiyon)

1 ince dilim ekmek

2 kaşık pilav veya makarna

4 tuzlu bisküvi

Sebze Grubu ( 5 porsiyon)

6 yaprak, yeşil yapraklı sebze

5 yemek kaşığı pişirilmiş ve çiğ sebze

1 küçük kase salata

Meyve Grubu ( 4 porsiyon)

1 orta boy elma, portakal, şeftali

Yarım muz

1 çay bardağı meyve suyu

Süt, Yoğurt, Peynir Grubu ( 3 porsiyon)

1 küçük su bardağı süt veya yoğurt

40 gr peynir

Et, Tavuk, Balık, Bakliyat, Yumurta ( 3 porsiyon)

1 baget but tavuk, balık

25 gr kırmızı et

1 yumurta

4 yemek kaşığı kuru fasulye, nohut

Bu 5 besin ögesi genel olarak kilo kontrolü sağlanmasında yardımcıdır. Sağlıklı diyet listelerinde bu grupların hepsinden olmalıdır. Büyüme, gelişme ve sağlıklı uzun ömür için besin ögelerinin hepsinden yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Beslenmemizin dengeli sayılabilmesi için her gün bu beş gruptan yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Beslenme piramidinin her katı ayrı önem taşımaktadır.

evde ek iş