info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beslenme Tarzı Değiştirerek Hızlı Yağ Yakımı

Beslenme Tarzı Değiştirerek Hızlı Yağ Yakımı

Yağ yakım işlemi, antrenman ve egzersiz yapan kişilere göre değişmektedir. Yapılan antrenmandan 20 veya 30 dakika sonra, yağ yakımı başlıyor denmesi yanlıştır. Hangi oranda yağ yakımının gerçekleşmesi,  yapılan antrenmanın özelliği ve programı ile alakalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir düzeyde yağ yakımının gerçekleşmesi için, kişiye özel beslenme programları olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu programlara uyulması da çok önemlidir.

Kalori, tüketilen gıda enerjilerinin sağladığı değeri göstermektedir. Kalori veya enerji sağlayan protein, karbonhidrat, alkol ve yağlardan ibarettir. Yiyeceklerden alınan kalori, harcanan enerji aşıldığında vücut ağırlığı artmaktadır. Yiyeceklerden alınan enerji, eğer harcanan enerjiden az ise vücut ağırlığı kaybedilmektedir. Vücutta oluşan yağ yakımının gerçekleşmesi ise; kalori kısıtlanması, az yemek tüketmek ve beslenmeye destek olması için fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması ile mümkündür. Sağlıklı, dengeli ve kalıcı kilo kaybı, kas kütle oranının arttırılması ve yağ oranının azalması ile gerçekleşmektedir.

Vücutta yağ oranının fazla olduğu takdirde şişmanlık, yetersiz olduğu takdirde de zayıflık gerçekleşmektedir. Vücutta yağ oranının fazla olması ya da yetersiz olması sağlıksız bir durumdur. Çünkü vücuttaki hormonlar, metabolik işlevler, beyin dokusu ve iç organların etrafında koruyucu tabakanın oluşması için vücudun yağa ihtiyacı vardır. Vücuttaki yağ oranını az olması, adet düzensizliği, saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi hastalıklara sebep olabilir. Vücuttaki yağ oranı bayanlarda 21-25, erkeklerde ise 14-17 aralarında olmalıdır.

İçerdiği kafeinler sayesinde yeşil çay, sağlığımıza birçok faydası vardır. Kanser hastalıklarına karşı korur, metabolizmayı hızlandırır, zindelik verir ve stresi azaltmaktadır. Araştırmalara göre, günde düzenli olarak 2 fincan yeşil çay tüketildiğinde ileri yaşlarda ortaya çıkan Parkinson ve Alzheimer hastalıkları için iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Yeşil çay çok tüketildiği takdirde de zararları vardır. Uykusuzluğa ve bununla birlikte sık idrara çıkmaya neden olmaktadır. Fazla egzersiz ile daha fazla efor sarf edildiğinden dolayı vücut yağ yakımını bırakır, karbonhidrat yakımına başlar. Bunun sonucunda kas kaybı başlar ve az kilo kaybı oluşur. Yaptığınız antrenmana göre size yönlendirme yapılması çok önemlidir. Avokado diğer meyvelere nazaran daha fazla protein, potasyum, magnezyum ve folik asit bulundurmaktadır.

evde ek iş