info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beslenmenin Cildiniz Üzerindeki Etkileri

Beslenmenin cildiniz üzerindeki etkileri doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı ile cildinizin güzelliğini ve gençliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz. Vücudun yaklaşık % 7 deriden oluşur. Örneğin 70 kg ağırlığındaki bir bireyde 5 kg kadar deri vardır. Bu böyle olunca en değerlimiz olan cildimizi korumak için öncelikle sağlıklı beslenmeliyiz.

Beslenmenin Cildiniz Üzerindeki Etkileri

Sağlıklı ve kaliteli bir diyet programı yapan kişilerin ciltleri hep daha canlı ve yanakları kırmızıdır. Diyet listesinde yenilen besinlerin vücudumuz kadar cildimi zede faydaları oldukça çoktur. İleri yaşlarına rağmen ciltlerinin güzel olduğunu gördüğümüz kişilerin tek yaptıkları şey her besin grubundan yeterli kadar tüketmektir. Derimiz kişiye bağlı olarak her 7 ile 15 günde bir değişir. Bu duruma beslenme şartlarımızda oldukça etki etmektedir.  Deri hücrelerinin sağlıklı yaşayabilmesi için su ve diğer besin ögelerinden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Yetersiz ve sağlıksız beslenmede deri solgun, kirli cansız ve soluk bir görünüş alır. Aynı zamanda saçlar matlaşır ve keçemsi bir hal alır. Öncelikle hücreler için gerekli olan besin ögelerinden ;

Süt, peynir ve yoğurt grubundan 3 porsiyon

Et, yumurta ve kurubaklagil grubundan 2 porsiyon

Meyve ve sebze grubundan en az 3 porsiyon

Tahıl grubundan 4 porsiyon alınması gerekmektedir.

Anti-Aging kelime anlamı yaşlanma karşıtı demektir. 40 yaşında olup 30 yaşında görünmek için doğru ve sağlıklı beslenmek şart. Sağlıksız ve eksik beslenme tarzınız var ise ne tür ürünler kullanırsanız kullanın cildiniz sağlıklı ve genç olamayacaktır. En basiti cildinizde oluşan sivilceler için bir doktora gittiğinizde ilk olarak size yememeniz gereken gıdaları söyler. Her şeyde olduğu gibi cilt sağlığında da beslenme ciddi önem teşkil eder.

Cilt Sağlığınız İçin Beslenme Önerileri

Bütün besin gruplarını içeren dengeli bir diyet sağlık, cilt sağlığı ve kilo kontrolünde çok önemlidir. Günlük vücudun ihtiyacı olan enerji kaynağının % 40 karbonhidrat % 30 protein % 30 yağlardan karşılanmalıdır. Aynı zamanda günlük vitamin ve mineral ihtiyacı da karşılanmalıdır. Sabahları kahvaltı mutlaka yapılmalı, öğün atlamadan az az ve sık yemek yenmelidir.

  • Cildin genç kalması ve elastikiyetini koruması için rafine edilmiş şeker, beyaz un ve mamulleri, hamur işi tüketiminden olabildiğince kaçınılmalıdır.
  • Deri hücreleri için bir başka zararlı besin tuzdur. Fazla tuz tüketimi alışkanlık haline gelmiş ise hücreler için önemli olan su hücre dışına çekilir buda hücrenin sağlığını kaybetmesine neden olur.
  • Tüm vitaminlerden yeterli miktarda alınması hücre sağlığı açısından önemlidir. E ve a vitaminleri hücre çalışması açısından hem koruyucu hemde destekleyici etkisi vardır.
  • B2, B6, niasin ve folik asit cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diyet listelerinde bu vitamin grubundan bulundurmak zayıflarken daha genç ve canlı bir cilt ve saç yapısına sahip olmanıza yarayacaktır.

Genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için taze sebze ve meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, domates, turunçgiller rafine olmamış undan yapılan ekmek, tahıllar, zeytinyağı, balık ve balık yağlarının sık olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bunun karşısında rafine şeker, un, işlenmiş gıdalar, hazır gıdalar, kızartmalar ve sağlıksız yağlar tüketilmemelidir. Beslenmenin cilt sağlığı üzerindeki etkileri tartışılmayacak kadar önemlidir.

evde ek iş