info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beyaz Şeker Yerine Esmer Şeker mi Kullanılmalı?

Beyaz şeker yerine esmer şeker mi kullanılmalı bu soru beyaz şekerin zararları gündemde her gün konu edilirken iyice merak konusu olmuştur. Sağlıklı beslenmek veya diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği esmer şeker bilindiği kadar doğal mı? Beyaz şeker üretilirken beyaz rengini alması açısından uygulanan kimyasallar esmer yani kahverengi şekere uygulanmıyor. Aralarındaki tek fark neredeyse budur.

Beyaz Şeker Yerine Esmer Şeker mi Kullanılmalı?

Esmer şeker kullanmak dahamı sağlıklıdır? Diyet yaparken en zorlanılan durum ekmek ve şekerin azaltılması olmaktadır. Beyaz olan ürünler kişilerde bağışıklık yarattıkları için bunlardan ayrı kalmak zor veya imkansız olarak görülmektedir. Tuz,şeker, un dan ayrılmak oldukça zordur. Bu 3 beyaz bağımlılık yapan gıdalardır. Esmer ve beyaz şeker üretim aşamasında aynı işlemlerden geçmektedir. Esmer şekerin daha az işlem görmesi daha sağlıklı olduğu anlamını taşımamalı. Rafine işlemden geçen beyaz şekere koyu renkli bir şurup eklenerek kahverengi olması sağlanıyor. Bu aşamaya kadar her iki şekerinde kimyasal oranları aynıdır. Esmer şekerin tadı şuruptan ötürü daha az şekerli gibi gelse de işin aslı öyle değildir. Vücudumuza alındıktan sonra ikisi de sindirirken aynı işlemleri yapmaktadır. Besin değeri açısından iki side aynıdır.

Yapılan bir diğer araştırmalara göre esmer şeker üretimi sırasında fosforik asit, formik asit, sülfir dioksit, koruyucular ve beyazlatıcılar kullanılmamaktadır. Şeker kamışı bünyesinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri bulundurur.

Esmer Şeker

Şeker kamışı ve şeker pancarının ikinci şurubundan elde edilir.

Kırık Esmer Şeker

Sıcak şeker şurubunun karamelize edilerek üretilir.

Esmer Şeker Kamışı Şekeri

Şeker kamışı suyunun işlenmeden kristalize edilmesiyle yapılır.

Esmer şekerde önemsenmeyecek kadar eser miktarda bulunması yediğimiz besinlerden aldığımız vitamin ve mineraller daha fazladır aslında. Eğer şekeri bırakmada ciddi oranda zorlanıyorsanız bir küp kadar çay ve kahveleriniz de kullanabilirsiniz.  Halk arasında yaygın olarak bilinen işlenmemiş saf şeker olması düşüncesi tamamı ile yanlıştır. Beyaz şeker ve esmer şeker arasında bir fark yoktur. Vücut ikisine de aynı tepkiyi vermektedir. Kalori açısından ikisi de aynı olduğu için diyet yaparken esmer olanını kullanmanın bir faydası yoktur.  Esmer şekerin daha yararlı olduğu kanısı da doğru değildir. Beyaz şekerden vazgeçemiyorsanız ancak minimal düzeyde içerdiği vitamin ve mineraller açısında alternatif olabilir.

evde ek iş