info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Beyin Gücünün Zayıflamaya Etkisi

Beyin Gücünün Zayıflamaya Etkisi

Günümüzde ne yazık ki çok fazla sağlık açısından değeri düşük besinlerle karşılaşmaktayız. Artık tükettiğimiz sebze ve meyvelerde bile hormonlar bulunmakta ve dışardan aldığımız her besinin içinde çok fazla koruyucu ve katkı maddesi bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda insanlar beslenme konusunda bilinçleşmeye başladı. Sağlıklı yaşamak ve beslenmek adına gerek uzman kişilerden gerek ise internet üzerinden çok fazla bilgiye ulaşmaktadırlar. Günümüzde özellikle bu sağlıksız besinler ve beslenme alışkanlıkları yüzünden obezite giderek artış göstermekte ve yanında birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Beyin Gücünün Önemi?

Günümüz şartları böyle olunca uzmanlar da sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz konusunda araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalardan biri ise ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’dir. Bu terapi yöntemi ile uzmanlar kalıcı zayıflamanın mümkün olduğunu düşünmektedir. Ancak form beslenme olarak etkili bir yöntem olduğunu düşünmüyoruz.

Uzmanlar insanların diyet uygularken başarısız olmasının sebeplerinden birinin de düşünce tarzının değişmemesi olduğunu vurgulamaktadır. Düşünce tarzımızı değiştirmediğimiz için bu diyetler kilo vermemizi sağlamak yerine kilo almamıza neden olmaktadır.

Diyet yaparken herkesin dikkat ettiği şey, aldığı kaloriden daha fazla harcamaktır. İlk aşamada bu yöntem etkili olsa da bir süre sonra yeniden verdiğimiz kiloları geri almaktayız. Bunun altına yatan neden ise kalıplaşmış düşünce ve davranış yapılarımızdır. Bu düşünce ve davranış yapılarını değiştirmediğimiz sürece diyetlerle kilo vermeye devam ederiz ve sonrasında yeniden aynı kiloyu ya da daha fazlasını alırız. Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu ise ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’dir. Bu terapi yöntemi kilo alan, obezite olan ve kilo vermeyi başaramayan insanların, zayıf ve kilo almayan insanların düşünce ve davranış yapılarını benimsemeleridir.

Bu tedavinin temel hedefi, düşünce ve davranış kalıplarımızı fark ederek bunları değiştirecek teknikler öğrenmektir. Bu tedavi yöntemi konuşularak yapılmaktadır. Aslında bu tedavi yönteminde amaçlanan daha basit bir anlatım ile kişinin kilo ve yemeye yönelik hayat tarzını değiştirmesidir. Bu tedavi yönteminde neler uygulandığını söylemek mümkün değildir sadece içeriğinden bahsedebiliyoruz. Çünkü tıpkı diyet yaparken nasıl insanların vücut yapıları arasında farklılık varsa, düşünce yapılarında da bu kalıp vardır. Her insanın kilo vermesini engelleyen davranış ve düşünce yapısı farklıdır. Bu terapi yöntemi ile ilgilenen uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir.

evde ek iş