info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bir Türlü Kilo Veremeyenler

Neden kilo veremiyorsunuz, akla gelen birkaç tane sebepleri sıralayıp ayrı ayrı ele alalım.

DİYET LİSTESİNE UYAMIYORUM: Diyet listenize uyumamanız, diyet listenizin size göre olmadığını gösterir. Muhtemelen kalıp diyet listesini yapıyorsunuz veya diyetisyeninize karşı açık olmadığınızdan dolayı size kalıp diyet listesi vermiş veya çalışma şekli o şekilde olmaktadır. Çeşitli alternatifler denenmelidir. Diyet listesine karşı bir iticilik oluştuysa, örneğin: Bir kibrit kutusu peynir, 6 yemek kaşığı haşlanmış sebze tarzında bir listeyi hiç kimse yapamaz zaten. Kaldı ki yapsa bile hayatında radikal bir değişiklik olduğundan normal yaşantısına geri döndüğünde verdiği kiloyu geri alacak.

MOTİVASYONUM DÜŞÜYOR: Bu konuda motivasyon (isteklendirme) en önemli şeylerden biridir. Diyetisyeninizi sevmeniz, onun size karşı empati (duygudaşlık) kurması ve size değer verdiğini, yanınızda olduğunu hissettirmesi, sürekli psikolojik destekle, pozitif cümlelerle, sizi motive etmesi gerekir. Benim psikolojik sorunum yok demeyin, bunun için deli olmanıza gerek yok. Örneğin: Birine kızdığınızda veya sıkıcı bir olay olduğunda canınız hemen çikolata yemek veya sevdiğiniz herhangi bir yiyeceği yemek istiyorsa, sizin mutluluk hormonunuzu yemek yiyerek salgılamaya alıştığınızı gösterir. Bu da psikolojik destek gerektiren durumlardan sadece bir tanesidir. Bu destek için fazladan bir psikoloğa gitmenize gerek yok, seans içinde size konsantre olan diyetisyeniniz bunun için yeterlidir.

METABOLİZMA HASTALIĞIM VAR: Tiroitler, insülin direnci vb. Evet bu hastalıklar genelde en sık görülen iki hastalıktır. Bu gibi metabolizma hastalığınız var ise, hastalığınıza özel bir beslenme programı ile kilo vermeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda diyetisyeninizin size vereceği diyet listesinin ne kadar uygun olduğunu anlayabiliyorsunuzdur.

Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olmalıdır. HIPOKRATES

BIKKINLIK GELDİ: Bıktım artık demeniz, listenizin hiç değişmediğini gösterir. Liste olmadan da kilo verebilirsiniz. Sadece eğitimini alarak kilo vermenizde mümkündür.

KENDİMİ TUTAMIYORUM YİYORUM: Kendimi tutamıyorum yiyorum diyorsanız, programınızda iştah kontrolü sağlanmamıştır. Şekere bağlı açlık hissi yaşarken, şeker dengeniz kontrol altına alınmamışsa, yemeden duramazsınız. Yemek yeme isteğiniz açlığa bağlı olmaya da bilir. Şöyle ki, tokum ama yine de bir şeyler yemek istiyorum, atıştırma isteğim bitmek bilmiyor, bunun sebebi oral tatmindir, oral tatmin sağlayabileceğiniz birçok besin vardır. Bu durumlarda oral tatmin sağlayan atıştırmalar, bu sıkıntıdan da kurtulmanızı sağlar.

TATLI YEMEDEN DURAMIYORUM: Tatlı isteği genelde şeker dengesi ve alışkanlığa bağlıdır. Şeker dengesine bağlıysa bunu tek başınıza kontrol etmeniz çok zordur. Bunun için şeker hastası olmanıza gerek yok, şeker dengesi çocuklar da dahil tüm insanlarda vardır. Örneğin: Sabah güne tek düzey karbonhidratla başlamanız, gün içindeki isteklerinizi şekerli (çikolata, tatılar vb.) ve karbonhidratlı besinler (makarna, börek vb.) olmasına sebep olur.

Etiketler:
evde ek iş