info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bitki çayları zayıflatır mı?

Kilo verme sürecinde bitki çaylarının önemi büyüktür. İçeceğiniz çay miktarına dikkat ettiğiniz takdirde vücuttaki ödem daha rahat atılabilir. Bitki çayları zayıflatır mı diye sorulduğunda, elbette bitki çayları tek başına zayıflatmamaktadır diye bir yanıt verilebilir. Bununla birlikte diyet yaparken bazen birtakım vitamin ve minerallerden uzak kalma ihtimaline karşı bitki çayı tüketimi, içeriğindeki yararlı bileşenler açısından olumludur. Bazı vitamin, mineral ve diğer gerekli maddeler, bitki çayı sayesinde kolaylıkla alınır ve diyet süresi boyunca özellikle yaz aylarında kendinizi daha ferah hissedebilirsiniz. Bitki çayları kış aylarında tüketildiğinde ise, vücudu hastalıklardan koruyarak bir kalkan oluşturmaktadırlar.

Bitki çayları zayıflamada yardımcı olur mu?

Ödem atıcı özellikleri ile bilinen bitki çayları, uzman bir beslenme uzmanına danışılarak tüketildiğinde çok daha faydalı olabilirler. Bitki çayları zayıflatır mı sorusuna en sağlıklı cevaplardan biri hayır ancak toksin atıcı özelliğe sahiptirler, olmaktadır. Bazı bitkiler metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptirler, bazı bitkilerin aroması daha baharatımsı tatlardadır ve sıcak su ile birleştiğinde kana daha hızlı karışarak metabolizmayı hızlandırırlar. Vücuda yayılan ısı karşısında reaksiyon gösteren metabolizma daha hızlı çalışmış olmaktadır. Yaz aylarında ise, bitki çayı ile doldurduğunuz sürahinize birkaç parça buz atarak sağlıklı bir içecek hazırlamış olursunuz.  Ter yolu ile kaybedilen sıvıların yeniden kazanılması, bitki çayları vasıtası ile daha çabuk olmaktadır. Bağırsak çalıştırıcı özelliği de bulunan bitki çayları oldukça faydalıdır.

Bitki çayı tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Özellikle içeriği bilinmeyen bitki çayı kullanımı, bünyeyi bozabilir ve fayda sağlaması amaçlanırken zarara uğrayabilirsiniz. Bilindik isimlerin ürettiği paketleri tercih etmenizde fayda olacaktır. Bitki çayları zayıflatır mı diye soranlar, bitki çaylarını bilinçsiz bir şekilde tüketmemelidirler. Bazı bitki çayları aşırı laksatif etkiye sebep olabilirler. Bağırsaklarınızın çalışma düzenini bozmamak için bitki çayı tüketimi de makul miktarda olmalıdır. Uzmanlara göre günde iki fincan bitki çayı tüketmenin faydası olabilir. Yağ yakma özelliği ile bilinen yeşil çay doğal kafein içermektedir. Yeşil çay da günde iki fincana kadar tüketilebilir ancak uyku problemi olanlar, yeşil çay tüketimlerini gündüz saatlerinde yaparlarsa daha faydalı bir sonuç alabilirler.

Etiketler:
evde ek iş