info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bitkisel protein nedir

BİTKİSEL PROTEİN İLE BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Vücudumuzun görevini eksiksiz yapabilmesi için günlük ihtiyacı olan proteini alması gerekir. Vücuda alınan protein; hormon, enzim, kas, kan, antikor, beyin ve duyu organlarımız da dahil vücudun işleyişine katkı sağlar. Vücut dokusunu korur ve hücrelere oksijen taşınmasında görev alır. Günlük beslenmemizde yediğimiz yiyeceklere göre hayvansal protein ve bitkisel protein vücuda alınır. Genellikle protein almak için daha çok hayvansal gıdalar yenilmesi gerektiği düşünülür. Oysa bitkisel proteinler vitamin, mineral ve lif bakımından daha zengin ve son derece sağlıklıdır.

Bitkisel protein çeşitli bitkilerin içerisinde bulunan protein çeşididir. Vücudun protein ihtiyacını karşılarken belli miktarda bitkisel proteine yer verilmesi gerekir. Hayvansal proteinlerden farklı olarak, bitkisel proteinin vücut tarafından emilimi daha yavaştır. Özellikle baklagillerde bulunan bitkisel protein, tahıllarda, bazı sebzelerde ve meyvelerde de yoğun şekilde bulunmaktadır. Vücuda protein bitkisel olarak alındığında, kolesterolü azaltmaktadır. Oysa vücudun ihtiyacından fazla alınan hayvansal proteinler kolesterolün artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bitkisel proteinler vücuda alındığında asit üretmezler. Vücutta asit oluşumu sebebi ile kemiklerden kalsiyum çekilir ve idrar ile vücuttan kalsiyum atılır. Bitkisel proteinler ile beslenildiğinde, vücutta kalsiyum kaybı yaşanmaz. Bitkisel protein baklagillerde kuru fasulye, barbunya, soya fasulyesinde yoğun miktarda bulunur. Yeşil sebzelerde genellikle protein vardır. Özellikle brokoli, kıvırcık marul, salatalık, lahana, havuç, bezelye, ıspanak, kuşkonmaz ve nişastalı sebzelerden patates ve mısırda bitkisel protein bulunur. Tahıl ürünlerinden buğday, yulaf, esmer pirinçte ve kuruyemişlerde fındık, fıstık, badem ve kabak çekirdeğinde bitkisel protein bulunur. Meyvelerin özellikle sap ve kabuklarında bulunan protein, muz, portakal ve kestane ile vücuda alınır.

Kilo vermek isteyip diyete başlayanların karbonhidrat yerine yüksek oranda bitkisel protein ile beslenmesi önerilir. Çünkü vücuda alınan protein tokluk hissi verir ve iştahın azalmasını sağlar. Protein ağırlıklı diyet yaparak, kısa sürede hızlı kilo vermek mümkün olur. Vücuda hayvansal proteinler alınırken aynı zamanda vücuda yağ alımı da gerçekleşir. Bu yüzden fazla kalori alımına sebep olur. Ancak bitkisel proteinleri alırken aynı zamandan liften zengin yiyecekler tüketildiği için fazla kalori almadan tokluk hissedersiniz.

evde ek iş