info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Bölgesel yağlardan nasıl kurtulurum

Bölgesel yağlar günümüzde birçok insanın başlıca kilo problemlerinden biridir. Bölgesel yağa sahip olan bir insan kilolu olmak zorunda değildir. Zayıf bir kişi de bölgesel yağlara sahip olabilir. Vücut özellikle belli bir yaştan sonra yavaşlar ve metabolizma hızlı çalışmamaya başlar. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programı ve spora ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgesel yağlardan nasıl kurtulurum diye soran bir kişiye verilecek en güzel yanıt, bu yağlanmaya sebep olacak her türlü zararlı gıdadan uzak durmaları olacaktır. Yaş ve kiloya göre protein ağırlıklı beslenmek, yeşil ve kırmızı sebze tüketimi yapmak ve bolca balık yemek bölgesel yağlanmayı engelleyen yöntemlerdendir.

Karın bölgesinde biriken yağlar oldukça sinir bozucu olabilir. Ne üzerinize giydiğiniz bir kıyafet yakışır ne merdiven ya da yokuş çıkarken rahat hareket edersiniz; bu şekilde devam eden bir psikolojik ve fiziksel rahatsızlık devam ederken, bölgesel yağlardan nasıl kurtulurum sorusuna en güzel cevap, bolca hareket ve lifli gıdalar tüketilmesi gerektiğidir. Bilindiği üzere lifli gıdalar son derece faydalıdır ve tok tutucu özelliğe sahiptirler. Gün içinde özellikle ara öğünlerde tüketilecek lifli gıdalar enerji verdiği gibi bağırsakların düzenli çalışmasına da yardımcı olurlar. Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucunda bademin de özellikle karın ve bel bölgesindeki yağların yakılmasına destek olduğu sonucuna varılmıştır. Günde bir avuç badem tüketmek içeriğindeki yararlı yağlardan faydalanmak için önemlidir.

Bazı zamanlar diyet ya da spor işe yaramaz ve bölgesel yağlanmadan kurtulmak mümkün değil gibi görünebilir. Bölgesel yağlardan nasıl kurtulurum diye merak edenler öncelikle konusunda uzman bir beslenme uzmanı ile iletişime geçebilirler. Beslenme uzmanı gerektiğinde bölgesel yağlanma sorunu olan kişileri kan testi yapmaları için yönlendirir. Vücutta doğabilecek başka tepkilere karşı daha değişik tıbbi önlemler alınmak zorunda kalınabilir. Bu yüzden 3-4 kilo fazla bir yağlanmanız bile olsa ihmal etmemeniz oldukça önem taşımaktadır. Olanaksız diye bir çözüm olmadığını hatırlayın ve en kısa zamanda erken müdahale edilmesi için bilinçli bir şekilde işinde uzman bir doktora, diyetisyene ya da bir beslenme uzmanına danışın.

evde ek iş