info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

C Vitamini ile Yağlarınızdan Kurtulun!

C vitamini ile yağlarınızdan kurtulun herkesin büyük derdi olan fazla kilolar ve kat kat olmuş karın bölgesini C vitamini içeren besinleri alarak fit bir görünüme getirmek mümkün! C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirmesi yanında limon,portakal,mandalina ve neredeyse tüm sebze ve meyvelerin içeriğinde bulunması diyet dönemlerinde yağ yakmayı kolaylaştırmaktadır.

C Vitamini ile Yağlarınızdan Kurtulun!

Diyet yaparken yediklerinize dikkat etmek, porsiyon küçültmek ve egzersiz yapmak kadar yenilecek besinlere de dikkat etmek gerekmektedir. Diyet yaparken metabolizma hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve hızlı yağ yakan besin takviyelerini ekleyerek yağ yakım sürecini hızlandırabilirsiniz.  C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken hücreleri serbest radikallere karşı korumaktadır. Bunun yanı sıra stres hormonu olarak bilinen kortisol hormonunu düzenleyerek stres anında bir şeyler yeme durumunu ortadan kaldırır.

 • Yağ yakmada önemli rolü olan amino asitlerin tamamlayıcısıdır. Yağ yakıcı amin asit olan L carnitine C vitamini ile daha aktif çalışır
 • Zayıflamak istiyorsanız C vitamini içeren besinleri listenizde bol miktarda yer vermeniz gerekmektedir.

Ülkemizde her mevsim C vitamininden zengin sebze ve meyveleri bulmak mümkündür. Fakat önemli olan besinlerin işlenme ve pişirilme aşamasında olabildiğince uygun pişirme koşulları uygulamaktadır. Pişirme esnasında vitamin kayıpları çok sık olmaktadır. Sebze ve meyveler doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kaybına neden olmaktadır. Pişirme suyuna geçen vitamin suyun dökülmesi durumunda % 80 kayıplara neden olacaktır. En sağlıklı pişirme şekli buharda pişirmektedir.

C Vitamini Faydaları

Hastalık durumlarında bağışıklık güçlendirici olarak bilinen bu vitaminin vücut için faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu vitaminin eksikliği de vücutta bağışıklık sisteminin güçsüz kalarak hastalıklara karşı zayıf olmasını sağlamaktadır.

 • Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden detoks etkisi yaratır
 • Mide kanserine karşı koruyucudur
 • E vitaminin vücutta dayanıklığını artırır
 • Hızlı yağ yakar
 • Zayıflamada oldukça etkilidir
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Kanda ve karaciğerde yağ dengesini korur
 • Kemik, tırnak diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Enfeksiyonları engeller yaraların çabuk iyileşmesini sağlar

C Vitamininden Zengin Besinler

C vitaminden zengin besinler neredeyse tüm sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. sebze ve meyveler diyet listelerinde olması gereken bir grup olduğundan mutlaka tüketilen besinlerdir. Bu nedenle bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez.

Kuşburnu, maydanoz, üzüm yaprağı, ıspanak, Brüksel lahanası, brokoli, kara lahana, karnabahar, portakal, limon, çilek, karaciğer ve balık C vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Yaşlandıkça ve sigara tüketimine bağlı olarak ciltte elastikiyeti sağlayan kolajen bağlar azalır bu vitaminin yeterli alınması durumunda bu bağlar güçlenecek ve kırışıklar daha geç ve yavaş oluşacaktır. Yeterli ve dengeli bir beslenme şeklini hayat şekli haline getirmiş kişilerin yaşlarının çok altında gösterdiklerini biliriz. Vitamin ve mineralleri yeteri kadar almak bu gençliğin sırrıdır.

evde ek iş