info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çalışan Kadınların Kilo Sorunu

Çalışan Kadınların Kilo Sorunu

Çalışan kadınların kilo sorunu 21.yy da en büyük sorunlardan biride kilo alması. Düzensiz beslenme alışkanlığı, zaman darlığı nedeniyle hızlı yemek yeme fast food alışkanlıkları , kalorisi yüksek ağır yemekler sonrasındaki hareketsiz iş süresi kilo almayı kolaylaştırmaktadır. Özellikle sürekli oturarak çalışan kadınların bel ve basen lerindeki yağlanma zaten zor olan iş yaşamında daha yüksek stres yapmasına sebep olmaktadır. İş hayatındaki kadınların 50 li yaşlara gelindiğinde obezite sorunu ile karşılaşmaları yüksek ihtimaldir. İlerleyen yaşlarda obezite ile mücadele etmek zorlaştığından yaş ilerlemeden uygun bir diyetle hayatı düzene sokmak gerekmektedir. Ofis ortamında diyet yapmak aslında bilinenin aksine çok zor değildir. Kilo alımı nın birçok sebebi olabilir sosyal, psikolojik genetik faktörlerinde etkili olduğu bilinen gerçeklerdendir. Psikolojik olarak stresli hayatı olan ve aynı zamanda çalışan bayansa açlık hissi daha sık hissedilmektedir. Stres altındaki çalışan kadınların tatlı yeme istekleri trans yağ içeren ürünlere eğilimi artırmaktadır.

Basen  ve bel bölgesinde yağ birikmesi armut tipi kilo alma olarak adlandırılır. Çalışan kadınların bir çoğunun şikayetçi olduğu bir kilo şeklidir.

Ofis diyeti zamanı kısıtlı çalışan kadınların çalışarak ta diyet yapabilecekleri düzenli , sağlıklı beslenme seklidir.

Çalışan ların ofis diyetini yapmaları için uygulamaları gereken kurallar vardır. Bunlardan en önemli olanı Su tüketimidir. Uyku boyunca vücudun alkali oranının düşmesi  organların yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Sabah güne başlarken ilk iş 1 bardak su içmektir. Biraz ara verdikten sonra ise sıcağa yakın ısıdaki su içilmelidir. Metabolizmanın  çalışması için gün içinde 2,5 lt ile 3 lt arasında su içilmelidir.

Öğün  atlatılmamalıdır  günde 6 defa 20 dk kişi kendine vakit ayırmalı öğünleri en aza indirip yüksek kalorili besinlere ağırlık vermemelidir.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeden ofis içinde yürüyüşler yapmaktan vazgeçmeyin.

Acıktığınızda çiğ sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Böylelikle hem açlık hissini bastırmış hemde gün içinde gerekli vitamini almış olacaksınız.

Ofis diyeti uygulamaya devam etmek verilen kiloları korumaya da yardımcıdır.

Öğünlerinizin 3 ana öğün 3 ara öğün olmak şartı ile 6 ya bölünmüş olmasına mutlaka dikkat edin. Sık sık az yemek kilo alımını azalttığı gibi kilo vermeyi de hızlandırmaktadır. Ara öğünlerde taze mevsim sebze ve meyveleri eklemeyi ihmal etmeyin. Taze sebze ve meyve metabolizmayı  hızlandırdığı gibi bağışıklık sisteminde güçlendirmektedir. Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte o çok beğendiğiniz yazlık elbisenin içine girmek çalışan bayanlar için artık çok kolay. Diyette belirtilen yiyecekleri zamanında tüketmek ve yukarıda yazdığımız bir kaç basit uygulamayı hayata geçirmek kilo vermeyi basitleştirmektedir. Ve verilen kiloların devamlılığını korumak da mümkün.

Çalışan kadınların kilo almalarındaki büyük faktörlerden biride iş ortamında hep birlikte yenilen tatlı , atıştırmalık hazır gıdalar yemeye daha çok teşvik ediyor.  Hem evde hem işte çalışan kadınların kendilerine ayırabilecekleri zamanları olmayışı iş yerinde dışarıda yenilen fazla yağlı yemekler eve gelince ısıtma yöntemi ile pişirilen hazır gıdalar kilo almayı daha çok kolaylaştırıyor.

Biz Form Beslenme olarak bu durumu araştırdık ve sizlere kapınıza kadar diyet yemekleri ni gönderdiğimiz bir sistem hazırladık. Uzman diyetisyen , gıda mühendisleri kontrolünde hazırlanan yemeklerimiz ev , iş yeri , ofis istediğiniz adrese gönderip düzenli ve sağlıklı beslenmenize ve kilo vermenize yardımcı oluyoruz.

Kilosunu ve beslenme alışkanlığını sorun eden her bireyin bu durumu çözmek için yeterli sabır ve kararlılıkları ile hızlı şekilde kilo vermeleri kaçınılmazdır. Günlük diyete dikkat ederekte düzenli bir hayata geçiş mümkündür. Diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri sabah kahvaltımı olabildiğince geç yapayım öğlen yemeğimi atlarım böylelikle bir öğün atlamış daha hızlı kilo vermiş olurum dur. Öğün atlamak daha hızlı kilo verdirmez aksine ilerleyen saatlerde düşen kan şekeri akşam yemeğinde daha çok yemenize olanak sağlar. Akşam saatlerinde evde hareket kısıtlılığı kilo almayı hızlandırır. Haftada 4 – 5  kilo verdiren diyetlerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. 1 hafta içinde o kadar kilo vermek vücutta ani şok etkisi yaparak metabolizmayı bozarak kalıcı hasarlara neden olmaktadır. En sağlıklı kilo vermek bir diyetisyen yardımı ile size özel hazırlanan bir diyet listesiyle düzenli ve form da bir hayata geçmektir.

evde ek iş