info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Chia Tohumunun Zayıflamaya Etkileri

Chia tohumunun  zayıflamaya etkileri düşük kalori ve yüksek posa oranı ile diyet listelerinin baş yardımcılarından biridir. Güney Amerika ve Güney Meksika’da nane ailesinden çiçekli bir bitkidir. Tohumlar işlenmemiş tam tahıllı olarak veya başka gıdalara karıştırılarak tüketilebilir.

Chia Tohumunun Zayıflamaya Etkileri

Düşük kalori, yüksek posa ve kalsiyum içeren chia tohumunun zayıflamaya etkileri oldukça fazladır. Tohumlarda % 14 oranında protein vardır. Yüksek oranda kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor içerir. Midede fazla oranda su tutarak şişer ve jelleşir ve tok tutar. Buda diyet yapanlarda özellikle ara öğünlerde süper bir besindir. Açlık krizlerinde şeker oranını dengeleyerek karbonhidrat isteğini baskılar. Chia tohumu sütten 6 kat fazla kalsiyum içerir. Bu sebeple vejetaryenler, menopoz öyküsü olanlar, süt ve süt ürünlerine karşı duyarlı olanlar bu tohumu tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirler.  Tek başına demlenerek yada başka yiyeceklerle beraber kullanımı mümkündür.  Aztek ve Mayaların uzun süre tok tutması sebebi ile kullandığı chia tohumunun Ülkemizde popülerliğini sağlaması kaçınılmaz olmuştur. Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan bu tohum besleyiciliği bakımından, kilo kontrolünde ve sağlık açısından oldukça büyük faydalara sahiptir. Günde 2 yemek kaşığı chia tüketimi % 18 kalsiyum, % 35 fosfor, %24 magnezyum ihtiyacını karşılamaktadır. Küçücük porsiyonlar ile zengin bir besleyicilik sunmaktadır.

Chia Tohumu Faydaları

Süper besin olarak adlandırılan son günlerde oldukça faydası olan bu minik tohumların oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olarak kas gelişimini sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile hastalıklara karşı direnç sağlar
  • Bağırsak detoksu yaparak kabızlığı önler sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder
  • Kötü kolesterolü dengede tutar, kan şekerini düzenler
  • Kanser, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri mevcuttur
  • Eklem ve kas ağrıları için ağrı kesici etkisi olmaktadır
  • Kilo vermeye yardımcı olur

Chia Tohumunun Zayıflamaya Etkileri

Tüm dünyada zayıflama diyetlerinde kilo vermek için kullanılan chia tohumu mucize ve süper besinler listesinin içerisindedir.  Bu tohumdan fayda sağlamak için ilk kural sağlıklı ve dengeli bir diyet programı uygulamaktır. Diyet yapmadan kalori kısıtlaması olmaksızın bu tohumu tek olarak kullanmak boş bir hayalin ötesine geçmemektedir. Uygun diyet programı içerisinde kullanıldığı takdirde zayıflamaya ciddi katkıları olmaktadır.  Bu etkisini içeriğine borçludur. Su tutarak şişmesi açından midede yer kaplayarak tokluk sağlamaktadır. besinlerin sindirimi yavaşlatarak mide boşalmasını geciktirir. Protein günlük alınması gereken besin değerlerinden biridir. Özellikle diyet listelerinin olmazsa olmazı olan protein chia tohumu tüketerek bir kısmını karşılamış olmaktayız. Termo etkisi ile metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Chia Tohumları Nasıl Tüketilir?

Bu tohumu ekleyerek kullanılacak sevilen besinlerden bazıları smoothie, protein bar, puding, salata, meyve suları, kahvaltı gevrekleri gibi bir çok seçenekle kullanılabilir.

 

evde ek iş