info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri ile ebeveyn olmanın en güzel yanlarını yaşayın. Bebeklikten çıkmış 2 – 6 yaş arası çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması uzun ve sağlıklı yaşam sürmeleri açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda en büyük görev anne baba lara düşmektedir. Ata erkil bir toplumda yaşadığımız için çoğu zaman büyüklerimiz çocuk yetiştirme konusunda anne babalara fazla müdahale etmekte ve çocuğun beslenme alışkanlığı kazanmasına bir nevi engel olmaktadır.

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocuk beslenmesinde ilk hedef çocuğun vücudu için gerekli olan vitamin , mineral , protein , karbonhidrat alımını sağlamaktır. Bu besin ögeleri fiziksel , ruhsal ve beyin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Genellikle dede babaanne gibi büyükler ile yaşayan çocuklarda beslenme alışkanlığı kazandırılması oldukça zordur. Büyüklerin devamlı şeker ve çikolata alıp çocuklara yedirmesi erken yaşta diş çürükleri bunlarla karnı doyduğu için yemek yemem gibi sorunları beraberinde getirmektedir. İlk başta ebeveyn olarak büyüklerimizi karşımıza alıp onları incitmeden durumun önemini anlatmalı anne baba bu konuda birbirine destek olmalıdır. Bu tarz atıştırmalıkları ancak yemeklerden sonra yiyebileceklerini söyleyerek çok sevdikleri bu tarz yiyeceklerden de mahrum bırakmamış oluruz. Yeni gelişmekte olan tad duygularından dolayı her yemeği sevmeyeceklerdir. Bunun için çocukla savaşa girmeyin ve inatlaşmayın. Bir süre bu yemeği yedirmeyin ve unutturun daha sonra farklı şekillerde çocuğun seveceği şekilde pişirerek deneyin. Karna baharını yemezsen kek vermeyeceğim gibi şantaj içerikli cümleler kurmayın aksi taktirde ilerde kekimi vermezsen yemek yemeyeceğim gibi bir cümle duymanız kaçınılmaz olacaktır. Onun gelişimine katkıda bulunacak sağlıklı bir kek pişirip ara öğün olarak 1 bardak süt ve sağlıklı bir kek yiyeceği program hazırlayın. Bu onun beslenme alışkanlık lığını daha kolay kazanmasını sağlayacaktır. Yemek yemek bir işkence olmaktan çıkacak eğlenceli bir hal alacaktır.

 • Nasıl ki sigara ve sağlıksız ortamlardan çocuklarınızı koruyorsanız kan şekerini yükseltecek hazır ve işlenmiş gıdalardan da uzak tutun. Ayda bir kaç defadan fazla tüketmesine izin vermeyin ve bu gıdaların neden zararlı olduğunu çocuğunuza anlatın.
 • Sofranızda demir açısından zengin besinleri bulundurun. Ceviz , fındık , badem gibi yağlı tohumların beyin gelişiminde önemli olduğunu muhakkak sabah kahvaltılarında yemelerini sağlayın.
 • Yeşil yapraklı sebzeleri yemeleri için farklı şekillerde sunum yaparak yedirmeye çalışın.
 • Yeşillik yemelerini sağlayın.
 • Karna bahar sevmeyen bir çocuğa mücver , köfte yaparak içerisine ekleyin.
 • Eğlenceli ve sevecekleri sunumlar hazırlayın.
 • Kendisine ait yemek yeme gereçleri alın tabak kase çatal kaşık gibi sizinle sofraya oturarak bir birey olduğu bilincini oluşturun.
 • Haftada 3 kere balık yemesini sağlayın eğer balık yeme konusunda zorluk çıkarıyorsa İnternet ten çocukların balık tüketmeleri için hazırlanmış farklı tarifleri öğrenip yemesini sağlayın.
 •   Probiyotik  olan besinleri tüketmeyi alışkanlık edinmeleri için onunla birlikte sizde tüketin. Tarhana , yoğurt , şalgam gibi bağırsakta iyi bakteri sayısını artıracak besinleri tüketmelerini sağlayın.
 • Abur cubur yerine ev yapımı kurabiye kek kraker tarzında yiyecekleri tüketmesini alışkanlık edindirin.
 • Az yedi aç kaldı diye düşünmeyin öğle öğününde yiyeceği çorbayı beğenmeyip yemediyse akşama kadar hiçbir şey yiyemeyeceğini söyleyin ve bu konuda istikrarlı olun. Ara larda aç aldı diye atıştırmalıklar vermeyin emin olun ki akşam yemeğinde karnını doyuracaktır.
 • Günde iki bardak süt tüketmeli ve süt ürünlerinden yeterli olan kadar alınmalıdır.
 • Çocukların günlük olarak tüketmesi gereken et miktarı 100 gr dır. Yağsız olarak yapacağınız et köfteleri her çocuğun severek tükettiği besindir.
 • Sebze ve meyveler alacakları vitamin açısından büyük önem taşımaktadır. Ara öğünlerde bir adet meyve tüketmeleri şekerli şeylere olan eğilimi azaltmaktadır.
 • Sıvı ihtiyaçları için yeterli olan tek besin su dur. Son zamanlarda artan sıvı ihtiyacı için soğuk çay ve meyve suları gibi içecekler içerdikleri yüksek şeker ve kafein sebebi ile çocuklarda obezite gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır.
evde ek iş