info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda obezite nedenleri ; Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından biri obezite her yaştan insan için sorun haline gelen bu hastalık beraberinde bir çok hastalığı da getirmektedir. Çocukları ve gençleri daha çok etkilemesi iin kötü yanıdır. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) tarafından obezite nedir sorusunun cevabı , bedende fazla olarak biriken yağ ve tedavi edilmesi gerekli ve şart olan sağlık problemidir.

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Sağlık örgütlerinin bile titizlikle üstünde durduğu sorun olan obezite tedavi edilmediği taktirde büyük sağlık problemlerine neden olmaktadır. Düşük oranlarda hormonal bozukluğa bağlı olsa da çoğunlukla yeme alışkanlığı obezitenin en büyük nedenidir. Son zamanlarda çocuklarda karaciğer yağlanması en sık görülen rahatsızlık haline geldi bundan 10 yıl önce çocuklarda hiç olmayan bir problemdi.

Değişen yaşam şartları hatalı aile tutumları bu sorunu tetikleyen etkenlerin başında gelmektedir. Küçük yaşta olan kilo sorunu aileden gelen alışkanlıkların yansımasıdır. Her zaman aile büyüklerini örnek alır. Yemek yedirilen çocuğa doyduğu halde son bir kaşık daha al diye yapılan tutum yanlışın başlangıcıdır.Daha hızlı yesin diye tv karşısında çizgi film eşliğinde yedirilen yemekte çocuk ne yediğini yediğin yemeğin tadını ve ne kadar yediğini anlamaz . Bu durum çocukta ilerideki yaşantısında tv izlerken devamlı bir şeyler yeme alışkanlığına sebep olur. Hareketsizce ekran karşısında yemek yiyen çocuk aldığı kaloriyi yakamaz ve bu kaloriler zamanla vücutta yağlanmaya neden olur.

Televizyon ve reklamlar abur- cubur ağırlıklı beslenme kazanılmasında büyük rol oynamaktadır. Boş enerjili besinler tüketen çocuklarda kilo alma sorunu ortaya çıkmaktadır. Kilo aldıkça hareketlerdeki kısıtlama kalori yakma işlemini yavaşlatır ve bu dönem çocuğun ileriki yaşlarda ki kaderini de çizmiş olur.

Aile nin Görevleri

Sebze ve meyve tüketilmeyen evlerde çocuğunda sevme oranı düşüktür. Çocuğun tüketmemesi gereken gıdayı evde bulundurmamak tüketmesi gereken besini bulundurmak yapılması gereken davranışlardan biridir. Beslenmenin fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir durum olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bilgisayar ve televizyon karşısında saatlerce hareketsiz geçirilen zaman kilo alma durumunu artırır. Bunu yerine ailece yemek zamanlarında bu süre dengelenebilir.Abur- cubur beslenme tipini çocuğun hayatında  çıkarmak bile kilo vermesini sağlamaktadır.

Doygunluğun sağlanması için posa içeriği fazla yiyecekler tüketmek tokluk süresini uzatırken boşaltım sistemini de çalıştırır.

Yemek Ne Cezadır Nede Ödül

Yemek çocuk için ödül yada ceza olarak algılanmamalıdır. Yemeğini yiyen bir çocuğa abur-cubur la ödüllendirmek ona boş enerji vermekten başka bir işe yaramaz. Kilolu bir çocuksa boş enerji yaratacak besinleri bıraktırarak kilo vermesini sağlayabilirsiniz.Kilo verdikçe boy uzayacak ve dengelenecektir. Çocuğunuz için dengeli bir liste hazırlayıp sağlıklı büyümesini sağlayabilmek annelik görevinin başlıca sorumluluklarından biridir. bütün besinlerden yeterli ve dengeli tüketim obezitenin önüne geçmektedir.

 • Sağlıklı besinlerden yedirmeye sağlıksız olanlardan uzak tutmaya çalışın.
 • Dışarıdan yemek yeme olayını kesinlikle bitirin.
 • Dışarı çıktığınızda karnını doyurun aç olarak dışarı çıkarmayın.
 • Meyve suyu asitli içecekleri ne kadar tükettiğini kontrol edin
 • Çay esanslı içecekleri tüketmesine müsaade etmeyin şeker miktarı fazla olduğundan kilo alımını hızlandırmaktadır.
 • Mutfakta yemek hazırlarken salata yapımında yardım isteyin sebzeleri doğramasına izin verin kendi yaptığı şeyi yemek daha engeli olur her zaman.
 • Daha çok sebze , yoğurt ,bakliyat ve meyve tüketmeye teşvik edin.
 • Ayaküstü atıştırmalıklarını durdurun.
 • Porsiyonlarını küçültün.
 • Çocuklarda en etkili yöntemin sağlıklı besinlere yöneltme ve hareketlilik sağlama olduğunu unutmayın.
 • Çocuk sağlığı hekiminizden yardım alarak diyetisyen kontrolünde kilo verdirmek en sağlıklı kilo verme şeklidir.
evde ek iş