info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çocuklarda Obezite

Çocukluk Döneminde Obezite ..

Son yılların en büyük sorunlarından biri çocukluk çağındaki obezitedir. Dünya genelinde sosyo-ekonomik durumla paralel olarak görülen bu sorun gelecek nesiller açısından ciddi tehlike oluşturmaktadır. Obezitenin çoğunlukla çalışan ebeveynlerin çocuklarında görülmesi bu durumun sosyo-ekonomik durumla bağlantılı olduğunun kanıtıdır. Obezite vücutta depolanan yağ miktarının fazla olması biçiminde tanımlanabilir. Klinik olarak obeziteyi tanımlamak için kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2) ile elde edilen vücut kitle indeksi kullanılır. Yaşa göre vücut ağırlığı, boy, deri durumu ve içerdiği yağ bakımından vücut kompozisyonu da kullanılan diğer tanı yöntemleridir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarda çocukların %20-27’sinin obez olduğu, 1976’dan sonraki on yılda 6-11 yaşlarında obezitenin %54 oranında, 12-21 yaşlarındaki çocuklarda da %64 oranında arttığı bildirilmektedir.

Çocuklarda Obezite

Çocuklarda Obezite

Obezite hastalığının sıklığında ki bu artışın asıl önemli nedeni; endüstriyel gelişme ile birlikte, fiziksel güce dayalı yaşam tarzından, aktivitesiz yaşam tarzına geçiş ve yoğun kalori içeren besinlerin tüketilmesi olarak görünmektedir. Dışarıda oyun oynayan çocuklar yerini evde bilgisayar, tablet ve televizyon karsısında vakit geçiren çocuklara bırakmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre obezite sıklığı 4 saatten daha fazla televizyon izleyen çocuklarda,1 ya da 1 saatten daha az televizyon izleyen çocuklara göre daha yüksek olarak saptanmıştır. Bununla birlikte çalışan ebeveynin zaman azlığı ve iş yoğunluğu nedeniyle yemek yeme işini dışarda fast food ya da evde pratik yapılan geçiştirmesiyle birlikte daha kalorili ve sağlıksız beslenme şekli benimsenmiştir.Bu da çocuklardaki kötü beslenme alışkanlığına dönüşerek obeziteye yol açmaktadır.

Obezite ve psikolojik etmenler arasında bir ilişki olduğu kabul edilmektedir. Anne-baba- çocuk arasındaki olumsuz ilişkiler çocuğun ruhsal yapısını etkileyip aşırı yemeye neden olabilmektedir. Bununla birlikte bebeklik döneminden itibaren doğru bir beslenme şekli aşılanan kişilerde obezitenin görülme oranı çok azıdır. Obezite ve genetik etmenler Üzerinde yapılan araştırmalarda her iki ebeveyn obez ise çocuğun obez olma şansı %80, yalnızca biri obez ise oran %50, ikisi de obez değilse oran %9 olarak bulunmuştur. Obetize tedavisi kesinlikle ertelenmemesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Çocukluktan itibaren önlem alınırsa kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik durumunun olumsuz etkilenmesi önlenmiş olur.

Tedavi süreci için bir uzmana danışmak gerekmektedir. Doktor kontrolündeki diyet ve egzersizlerle birlikte çocuğun kilo kontrolü sağlanarak, doğru beslenme şekli benimsemesi ve hayatı boyunca bu yöntemi uygulaması sağlanmaktadır.

evde ek iş