info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çocukları obeziteden nasıl koruyabiliriz?

Çocukları obeziteden nasıl koruyabiliriz?

Çağımızın en ciddi sağlık problemlerinden biri de obezitedir. Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde de giderek artan obezite, çocuklarda da etkili olmaya başlamıştır. Özellikle okulların açık olduğu dönemlerde çocuklar sağlıksız beslenmektedir ve bu beslenme şekli bir süre sonra çocukları obezite ile karşı karşıya getirmektedir. Çocuklarınızın vücut kitle endeksini hesapladıktan sonra obezite ile karşı karşıya olduğu kanısına varırsanız aşağıdaki maddeleri uygulamanızda fayda göreceksiniz;

Çocukları obeziteden korumanın yöntemleri nelerdir?

 1. Ekmek arası yemek yeme alışkanlığından kurtarmanız gerekmektedir.
 2. Yemeklerinizin yanında mutlaka salata olmasına özen gösterin.
 3. Televizyon karşısında yemek yemesini kesinlikle yasaklayın. Çocuklar televizyon izlerken ne kadar yediklerini algılayamazlar, doyduktan sonra da yemeye devam edebilirler.
 4. Kuru meyvelerin şeker oranı daha yüksek olduğu için taze meyveler yedirin.
 5. Süt ve süt ürünleri tüketimini sağlayın. Bu besinler yağ yakım hızını arttırmaktadır.
 6. Özellikle gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak tutun. Gazlı içecekler sindirimi sağlayan mide asitlerini yok etmesinin yanı sıra yüksek miktarda şeker içermektedir. Aynı şeker oranı hazır meyve sularında da mevcuttur.
 7. Çocuklarınızın Poğaça, kek gibi hamur işlerini tüketmesine izin vermeyin.
 8. Patates kızartması gibi yağ oranı yüksek yiyecekler yemesine izin vermeyin. Bunlar yerine alternatif besinler bulabilirsiniz. Örneğin; patatesi çok seviyorsa, patates kızartması yerine kumpir gibi daha az yağlı yiyecekler tüketebilirler.
 9. Çocuklarınızın oyun oynamasını kısıtlamayın. Aksine daha fazla efor harcayabileceği oyunlara yönlendirin.
 10. Yemeklerini ara ve ana öğünler olarak yedirmeye özen gösterin. 3 ana ve 2 ara öğün olmalıdır. Çocuklarınızın sağlıklı gelişim ve büyüme göstermeleri için gün içerisinde en az 5 porsiyon taze meyve ve sebze tüketmeleri gerekmektedir.
 11. Çocuklarınız doyduktan sonra koyduğunuz yemeği bitirmesi için ısrar etmeyin, zorlamak ile sadece zarar vermiş olursunuz.
 12. Çocuklarınızın servis tabağı yetişkinler ile aynı büyüklükte olmamalıdır.
 13. Çocuklarınızın en sevdiği yemeklerle başlamasına izin verirseniz, doyduktan sonra sevdiği besinleri yemek için kendini zorlamayacaktır.
 14. Yeni besinleri tüketmeleri için onları teşvik edin.
 15. Hazır gıdalardan ve fast food gıdalardan uzak tutmalısınız.
 16. Çocuklarınıza çok düşük kalorili diyetler yapmamalısınız. Çocuklarınızın gelişimi ve büyümesini olumsuz etkileyecektir.
evde ek iş