info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çölyak Hastaları için Beslenme Önerileri

Çölyak Hastaları için Glutensiz Diyet

Gluten diyetini uygulayanlar genellikle çölyak hastalarıdır. Bu hastalık her yaş grubunda görülmekle birlikte doğuştan kalıtsal da olabilmektedir. Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kalıtsal alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.

Çölyak hastalığının tek tedavisi Glutensiz diyetlerdir. Gluten içermeyen bir çok besin maddesi vardır. Et, balık, taze sebze ve tüm meyveler, pirinç, nohut, mercimek, fasulye, kuru börülce, patates, soya eti, soya fasulyesi, mısır unu, pirinç unu, yumurta, zeytinyağı, bal, bu yiyeceklerden bazılarıdır.Tanı konulduktan sonra uygulanması gereken tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.

Çölyak Hastaları için Beslenme Önerileri

Mısır, mısır ununda yapılmış mısır ekmeği (karma unlarla da mısır ekmeği satıldığı unutulmamalıdır. Beyaz peynir, Tüm sebze ve meyve,Yağ, bal, reçel, Pirinç pilavı, Patates, soya fasulyesi. Her türlü bakliyat, bakliyat unları (bezelye unu gibi) Ev yoğurdu (hazır yoğurtlarda gluten olabilir, etiketleri iyi okunmalı. Marketlerde reyonlarında satılmakta olan  (sirke çikolata, sakız, mayonez, ketçap, dondurma, şeker gibi çok tüketilen gıdalarda gluten olma ihtimali çok yüksektir. Ürün içerik etiketlerine dikkatlice bakılmalıdır.)
Diyetinizi renklendirmek için harika bir kek tarifi ile tatlı isteğinizi giderebilirsiniz.

Glutensiz Mısır Unlu Kek Tarifi

Tatlı isteğini bastırma amaçlı glutensiz olarak hazırlayacağımız, kek tarifini sizlere anlatacağız.

MALZEMELER

  • 3 adet yumurta
  • Toz şeker
  • Süt
  • Mısır unu
  • Kabartma tozu
  • Sıvı yağ

Hazırlanışı

Yumurta ve şeker ve süt bir kabın içerisinde çırpıldıktan sonra;

Elenmiş 3 su bardağı mısır unu üzerine eklenir ve Karıştırılma işlemi gerçekleştirilir.
Karıştırılırken üzerine 1 paket kabartma tozu eklenerek tekrar, iyice karıştırılır.
Bir bardağın yarısı kadar kuru üzüm eklenir, kuru üzümler eklendikten sonra
Yarım su bardağı kadar, dövülmüş fındık veya ceviz tercih edebilirsiniz.

YAPILIŞI

Yumurta ve şeker karıştırma işlemi yapılır. Diğer malzemeleri ekleyerek karıştırınız. Hazırlanmış karışım, yağlanmış kalıba boşaltılır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, önceden ısıttığımız fırında 170 c de pişirilir.

evde ek iş