info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak hastalığının etkisi sindirim sistemi üzerinedir. Sindirim sistemi yenilen besinlerden dolayı alerjik tepkime verir. Bağırsak duvarında tüycükler bulunur. Çölyak hastalarında bu tüycüklerin yapısında bozulma meydana gelir. Bu nedenle de yenilen besinler sindirilme aşamasında emilemez. Çölyak hastalarını kötü yönde etkileyen besin gluten içeren besinlerdir. Bağırsak duvarındaki tüycüklerin yapısının bozulmasını sağlayan şey de glutendir. Yani bu nedenle çölyak hastalarının kesinlikle gluten yememesi önerilir.

Çölyak hastalığını anlamanın tek yolu ince bağırsak biyopsisidir. Kesin tanı koyulduktan sonra çölyak hastalığı olduğunun farkına varan kişi acilen beslenme tarzını değiştirmelidir. Bunun için uzman ve bilgili bir diyetisyenin desteğine ihtiyaç duyulabilir. Çölyak hastalığına sahip kişinin beslenme listesinde asla glutene yer yoktur.  Çölyak hastalığında beslenme şeklini değiştiren ve glutenli besinler tüketmeyen kişi belli bir rahatsızlık hissetmez.

Çölyak hastaları beslenmelerinde nelere dikkat etmelidir?

Çölyak hastaları ekmek tüketmemelidir. Türk insanlarında ekmek yememek pek kolay sayılmaz. Fakat sağlık açısından bunu sınırlandırmalısınız. Eğer ekmek yemek isterseniz glütensiz üretilenleri tercih edebilirsiniz.

Kuruyemişler dilenildiği gibi yenebilir. Özellikle de ceviz, kuru üzüm ve fındık tercih edilmelidir.

Günümüzde çölyak hastalarının daha rahat bir hayat sürmeleri amacıyla glütensiz ürünler üretiliyor. Yemek çeşitliliğinizi artırmak isterseniz üzerinde glütensiz ibaresi bulunan tüm ürünleri deneyebilirsiniz.

Karaağaç çayı içilebilir. Bu çay çölyak hastaları için oldukça yararlıdır. Demlediğiniz çaya belli bir miktarda bal karıştırabilirsiniz. Bu çayı günde iki fincan şeklinde tüketebilirsiniz.

Çölyak hastalığında beslenme şekli değiştirilmez ise ne olur?

Gluten içeren besinleri yemeye devam ederseniz hayat şartları sizin için oldukça zorlaşacaktır. Gluten içeren besinler, çölyak hastaları için öldürücü bir tehdittir. En çok gluten bulunan ürünler ise ekmek, poaça gibi hamur işledir. Bunların tüketilmesine devam edilmesi çölyak hastalarını ölüme bile götürebilir. Bu şekilde tüketilen besinler neticesinde; bağırsak kanseri, şizofren, gelişme geriliği, yutak kanseri gibi rahatsızlıklar oluşur.

Eğer çölyak hastalığı daha en başlarda fark edilirse beslenme programı ile hasta sağlığına kavuşabilir. Fakat geç fark edilirse bu durum kötü sonuçlar doğurabilir. Bu durumda bağırsaklar çalışamaz hale geldiği için sadece ilaç ile beslenme mümkün olabilir.

evde ek iş