info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

D Vitaminin Zayıflamada Etkileri

D vitaminin zayıflamada etkileri mevcuttur. D Vitamini açısından zengin bir diyet ruh halini iyiye götürerek zor eriyen yağların erimesini sağlar. Ancak pek çok insan d vitaminini yeteri kadar almıyor. Kilosu yüksek olan kişilerde yapılan araştırmalara göre d vitaminin daha az olduğu görülmüştür.

D Vitaminin Zayıflamada Etkileri

Vücutta D vitamini az olduğu zaman tokluk hormonu da iyi çalışmamaktadır. Yeterli miktarda D vitamini alımı yağ hücrelerinin depolanmasına engel olmaktadır. Böylelikle kilo almaya müsaade etmemektedir. Bu nedenle araştırmalar D vitaminin bel bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Kalsiyumla birlikte çalışan D vitamini bel bölgesindeki yağlanmaya neden olan stres kortizolunuda engellemektedir. D vitamini eksikliği kilo vermeyi engelliyor. Bu vitaminin eksikliğinde hücreler normal çalışmadığı için bağışıklık sistemi zayıflamakta ve kilo vermek güçlenmektedir. D vitaminin iki kaynağı var biri güneş ışınları diğeri de besinlerden alınan . Yüksek kiloya sahip kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada bu vitamin takviyesinden alan kadınların daha hızlı kilo verdiği ve kalp hastalıklarına daha az yakalandığı ortaya çıkmıştır.

Yetişkin bir insanın vücudunda olması gereken miktar 60 ng. 20 ng altı olması tehlikeli 100 ng ve üzeri olması ise toksik olarak nitelendirilmektedir.  Kış aylarında güneşin yetersiz olması ve güneşli havalarda kapalı ortamlarda olunduğundan bu vitaminin ihtiyacı artış gösterebilir. Fakat yaz aylarında yeterli şekilde alınmış olmaktadır. Genellikle 50 yaş üzeri kişilerde hekim tavsiyesi ile takviye alınması sağlanmaktadır.  D vitamini vücutta var olan en güçlü antioksidanlar dandır. Eksiklik varsa kilo vermek oldukça güçleşmektedir. Karın yağlarınızın suçlusu olarak yediklerinizi düşünüyor olmanız yanlış belki de yemedikleriniz olabilir.

Güneşten alacağımız bu vitamin çoğu kez sağlıklı olarak almamıza engel oluyor. Koruyucu olarak kullandığımız kremler güneş ışınlarını almamıza engel olmakta kullanılmadığı takdirde ise kirli hava koşulları gereken ışınları almayı engelliyor. Bunun için en sağlıklı olanı besinlerden alacağımız vitamin olmaktadır. Öncelikle basit bir kan testi ile bu değerini ölçtür melisin. Daha fazla bu vitamini almaya başladığında pantolonların oldukça geniş gelmeye başlayacaktır. Bedendeki tüm hücreler sağlıklı çalışabilmek adına bu vitamine ihtiyaç duymaktadır. Vitamin alındığı zaman hücreler algılama sinyali verir, bu sinyaller yağ yakma ve depolama olarak iki şekilde düşünülür. Buda çoğu kez yağ yakma olarak fazla kilolarımız dan kurtulmamıza yaramaktadır. Hücreler alınan vitamini yağ eritme oluşumu gibi kullanmaktadırlar. D vitamininden zengin gıdalarla yapılan diyet sonucu vücut yağ depolama durumunda kurtularak kilo verme oranı %80 lere kadar çıkar. Güneş ısınlarının yüksek olduğu bu dönemde yoğun karbonhidratlara olan isteğin azalmışken bu durumu iyi değerlendir ve listene d vitamini ve kalsiyum açısından yüksek gıdaları daha fazla alarak hızlı ve sağlıklı kilo vermenin formülünü bulmuş olursun.

D Vitamini Faydaları

Gıdalar yolu ile alınan kalsiyumun emilmesini sağlamaktır. Çocukluk dönemlerinden itibaren d vitamini alımı kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hipertansiyon, osteoporoz, kanser ve bağışıklık sitemleri için önemlidir . Aynı zamanda hızlı kilo vermeyi sağlayan en önemli vitamindir. Balık, inek sütü, soya sütü, mantar, yumurta, süt ürünleri d vitamini açısından zengin besinlerdir.

evde ek iş