info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Daha az yemek için 8 öneri

Daha Az Yemek İçin 8 Öneri
Kilo vermek için hedef belirlemek ve bunu adımlar halinde uygulamaya koymak farklıdır. Sağlıklı yemek konusuna gelince bu her zaman kolay olmaz. Çünkü nerede ve neden yediğimiz birçok faktörden etkilenmektedir.

Daha Az yemek için 8 öneriler ise şöyledir;

  • Her ısırıktan tat alınması gerekir. Çiçekleri koklamaya nasıl zaman ayrılıyorsa aynı şey atıştırmalıklar ve yemekleriniz içinde uygulanabilir. Bazen yavaşlayıp etrafınızdaki güzelliklerinde tatlarına bakmalısınız. Bu yiyecekler içinde geçerlidir. Hem ısırığınıza odaklanıp hem de ısırdıklarınızdan tat almak daha az yemenizi sağlar. Böylece daha az kalori almış olursunuz. Daha yavaş hızda daha çok çiğneyerek yediğiniz yemeğinde huzurlu geçmesini sağlar.
  • Daha küçük tabaklar kâseler kullanmak ta az yemenizi sağlar. Araştırmalara göre büyük tabaklarda daha fazla yemek yenildiğini ortaya koyuyor. Büyük tabaklar şık görünse de onları özel günlere saklamalısınız. Çünkü büyük tabakları doldurmak isteyeceksiniz.
  • Yemeğinizi porsiyonlar halinde hazırlamalısınız. Ne kadar sıklıkla atıştırdığınızı ölçmelisiniz yoksa ne kadar yediğinizi bilemezsiniz. Bu yüzden tabağınıza bir şeyler koymadan atıştırma yapmayın. Bir kutu veya çantadan yeme olasılığınız yüksektir.
  • Zayıflıklarınızı bilmelisiniz. Herkesin farklı zaafları vardır. Dayanamadığınız yiyecekler olduğu gibi… Başlandığında durdurulamayan yiyecekler vardır. Aç olmadığımızda bile tadına bakarak kendimizi engel olamayacağımız yiyecekler vardır. En iyisi ise o yiyeceklere dokunmamak lakin bunun için kendinizin farkında olmalısınız.
  • Yiyecek günlüğü tutmalısınız. Bir yiyecek günlüğü tutmak daha iyi zayıflamanıza yardımcı olur. Birçok araştırma bunu onaylamış durumdadır. Amerikalılarda yayınlanan bir dergide günlük tutan kişilerin 2 kat daha fazla zayıfladığı ortaya konulmuştur. Yazdığınız için de tercihleriniz konusunda daha bilinçli olacaksınızdır. Ne yiyip ne yemeyeceğinize böylelikle daha iyi karar verirsiniz.
  • Gıdaların dağılımını doğru yapmanız gerekiyor. Evde veya restoranlar da yediğiniz yemeklerin genelde miktarını oranlamak pek kolay olmaz. Fazlaca et, karbonhidrat ve az miktarda sebze. Eğer sadece süs olması için sebzeler tabağa konuyorsa fazla kalori tüketiyorsunuz demektir.
  • Proteini ihmal etmemeniz gerekiyor. Araştırmalar protein tüketiminin yiyecek alımını ve iştahınızı düzenlemede önemli rol oynamaktadır.
  • Kahvaltınızı ihmal etmemeniz gerekiyor.
evde ek iş