info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Denizden Gelen Sağlık İksiri! Balık!

Denizden gelen sağlık iksiri balık ile zayıflarken farkında olmadan sağlığınız için güzel bir adım atmış olmaktasınız. Ağlarını denize atan balıkçılar bizler için eşsiz lezzete balıkları tutarken üstelik Ülke olarak 3 tarafımız denizlerle çevriliyken balık tüketimimiz oldukça alt sıralarda. Deniz ülkesi olan Japonya da neredeyse her öğünde balık tüketimi bu ülkenin her konuda neden daha ileride olduğunu ve hepsinin neden zayıf olduğunu gösteriyor.

Denizden Gelen Sağlık İksiri! Balık!

Denizden gelen sağlık iksiri olan balık kalp ve damar hastalıklarında, obezite, beyin gelişimi, bağışıklık sistemi güçlenmesi ve diyabete kadar onlarca rahatsızlığı önleyici etkisi bulunuyor. Mevsim geçişi yaşanan şu günlerde gripten korunmak için balık harika bir ilaç. Mevsiminde tüketilen balık içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip. Omega 3 yağ asitlerini vücudumuz kendi üretemez bu ögeyi dışarıdan beslenme veya ek gıda takviyeleri yolu ile alabiliriz. Balık en büyük omega3 kaynağı bir besin. Diyet listelerin baş tacı olan balık ile zayıflarken vücudunuzu da ödüllendirmiş oluyorsunuz. Balığın grip ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruyucu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Haftada 2 kere balık yemeği ihmal etmemek gerekmektedir.

Diğer hayvansal besinlerde bulunan doymuş yağ asitleri yerine doymamış yağ asitleri bulunuyor. Özellikle soğuk deniz balığı olan somon, hamsi, uskumru, sardalye, ton balığı omega3 bakımında en zengin balık türleridir. Yapılan çalışmalar omega3 ün sayısız faydasını ortaya koymaktadır. İyot yönünden oldukça zengin olan balık zeka gelişiminde büyük rol oynuyor. Balık tüketen çocuklar da zeka puanları oldukça iyi durumlarda gözlemleniyor. Öğrenme kabiliyetleri arttığı gibi konsantrasyon sorunları da ortadan kalkıyor.

Gebeliğin ilk 3 ayında balık tüketen annelerin bebeklerinin daha çabuk kavrama, öğrenme, tutma gibi el fonksiyonlarının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Balığın içerisinde bulunan DHA görme ve nörolojik gelişimin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Tam bir kalp dostu olan balık kandaki kötü kolesterol düşmesine iyi kolesterolün yükselmesine neden oluyor. Trigliserit serbest yağların düşürülmesini sağlıyor. Kalp krizi ve inme riskinden koruyucu etkisi de mevcut.

Kılçığı ile yenebilen hamsi türündeki kılçığından yüksek oranda kalsiyum bulunan balıkların menopoz dönemi kadınların, çocuk ve yaşlıların bol bol tüketmesi gereken besinler arasında. En yüksek protein kaynağı olan balık hücrelerin yenilenmesi ve onarılmasında oldukça etkilidir.

Yoğun çalışma saatleri ile gerilen sinirleri yatıştırıcı etkisi olan balık stresten korunmanın en etkili yollarından biri. Eğer diyet yapıyor iseniz muhtemelen listenizde haftada iki kere balık mutlaka vardır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam daha ince bir beden için balık yiyin. Denizden gelen sağlık iksiri küçük yaşlarda tüketimi ile birlikte vücudumuzda güzel şeylere neden olurken zayıflarken çekinmeden tüketebileceğimiz bir besin maddesi oluyor.

evde ek iş