info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Detoks Etkisi Yaratan Besinler

Detoks Etkisi Yaratan Besinler

Detoks yapmak sadece vücudumuzu arıtmak değildir. Sağlıklı detoks  zihinsel , biyolojik , ruhsal anlamda temizlemek doğru bir detoks un en önemli unsurudur.

Detoks Nedir

Yaşadığımız zaman dilimde farkında olmadan vücudumuza , beynimize fazla yükleniriz. Yaşadığımız stresli ev ve iş yaşamı , hava kirliliği, yediğimiz işlenmiş besinler vücudumuzda atamayacağımız toksik birikimine neden olmaktadır. Ciddi hastalıklardan korunmak, gündelik yaşamımızda daha enerjik ve zinde olmamız için biriken toksik leri atmamız gerekmektedir.

Biriken toksinlerden en etkili biçimde kurtulmak için bir uzman dan yardım alarak 7 günlük bir programla çocukluk dönemindeki enerji ve sağlığa ulaşmak mümkündür.

Detoks Neden Yapılır

 • Beden sağlığı ve bakımı
 • Yorgunluk hissi ve enerji azlığı
 • Sindirim ve boşaltım bozuklukları
 • Fazla kilo, sürekli yeme isteği
 • Devamlı hasta olma ve bağışıklık sistemi düşüşü.

Detoks Etkileri

 • Temizlenmiş kanın bedendeki tüm hücrelere hızlı yayılması
 • Sorunlu hücrelerin onarılması
 • Daha yüksek enerji ile hayata devam etme
 • Sağlıklı kilo verme
 • Psikolojik açıdan yaşama pozitif bakma
 • Vücutta biriken ödemin atılması
 • Sindirim ve Boşaltım sisteminin düzenli çalışması.
 • Daha sağlıklı ve güzel bir cilt.

Detoks tek başına yapılacak bir uygulama değildir. Bir uzman yardımıyla yapılması yapılacak yanlış bir durumun önüne geçmektedir. Ciddi organ ameliyatı olanlar ve hamileler doktora / uzmana danışmadan detoks uygulaması yapmamaları gerekmektedir.

Detoks yaparken sağlıklı ve doğal beslenmeye dikkat edilmelidir. Taze sebze ve meyve tüketimi detoks programı uygularken dikkat edilmesi gerekli önemli hususlardan biridir. Detoks etkisi yaratan besin ve besin grupları , bitki çayları bu süreci daha hızlandırarak temiz bir uygulama yapmaya yardımcıdır.

Detoks Etkisi Yapan Bitkiler

Yeşil çay 

Yeşil çay asırlar dır  kanser hücrelerini etkisiz hale getirdiği bilinmekte olan bir çaydır. İlk keşfi Çin imparatorunun elinde bulunan sıcak suya düşmesiyle bulunmuştur. Güçlü ve sağlam bir antioksidan kaynağıdır. Detoks ve zayıflama programlarının vazgeçilmezidir.

Mate Yaprağı

Güney Amerika da yetişen bir bitkidir. Uyarıcı etkisi ile birlikte kahve tüketimi azalmış ve mate çayı geleneksel bir çay haline gelmiştir . Güney Amerika kıtası  Paraguay da üretildiği için Paraguay çayı olarakta bilinir . Zihin açması nedeni ile detoks programlarının vazgeçilmezidir.

Biberiye Çayı

Yağ yakıcı özelliği bulunan biberiye bitkisi özellikle diyet listelerinin olmazsa olmazlarındandır. Gün içinde alınan bir fincan biberiye çayı rahat idrara çıkma vücuttaki ödemin atılması ve yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırmaktadır.

Kiraz Sapı

İdrar söktürücü özelliği ve potasyum açısından zenginliği ile idrar yolu ile atılan potasyum dengesini korumaya yardımcıdır.

Detoks Etkisi Yaratan Besinler

Detoks etkisi yaratan besinlerle vücudu desteklemek sağlıklı ve çok yararlı olacağı gibi vücuttan atılması gereken toksin lerin atılımını da kolaylaştırmaktadır.

Soğan-Sarımsak

İçeriklerindeki sülfür nedeni ile karaciğerin arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Doğal antibiyotik olduklarından hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan etkisi yapmaktadır.

Fesleğen

Nane, reyhan,fesleğen aynı familyadan olup hazırlanan limonlu su ya ilave edilerek lezzeti artırıldığı gibi iltihabik rahatsızlıklarda yardımcıdır.

Pancar

İçerdiği zengin mineral ve vitaminler ile mucize bir detoks yapıcıdır. Vücuttan toksinlerin atılmasını en hızlı şekilde çözümleyen pancar kanser tedavisinde kullanılan betesiyanin açısından zengin bir besindir.

Elma

Tok tutma ve cilt güzelliğinde etkili olduğu için diyet ve detoks programlarında en sık kullanılan meyvedir. Zengin lif içeriği ile günlük 1 adet yenilmesi gerekmektedir.

Enginar 

Karaciğer temizliğinde en etkili besindir. Yağ parçalayıcı özelliği ile hem sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası hemde mutfakların baş tacıdır.

Zencefil

Vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlar. Bağışıklık sistemi için hastalıklara karşı koruyucudur. Bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi vardır.

Güne limonlu su ile başlamanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Gece boyunca uyku halinde olmak vücuttaki alkali miktarını düşürür bu sebeple güne başlarken ılık bir bardak suyun içine eklenecek limon hem gece boyunca birikmiş toksinlerin atılmasını sağlayacak hemde daha enerjik olarak güne başlamanızı sağlayacaktır. Limonlu su karaciğer enzimlerini dengeler , vücudun susuzluğunu giderir , iskelet sistemi ağrılarının hafiflemesini sağlar, böbrek işleyişine faydalıdır , vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Daha fazla su içme ihtiyacı yarattığı için günlük alınması gereken su miktarına yardımcı olur.

evde ek iş