info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Detoks hakkında bilinmesi gerekenler

Detoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkes çoğu kez zayıflama yoluna girer. Zayıflama sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlamak amacı ile yapılması gereken şeyler vardır. Zayıflama sürecinin başında kişi kendine özel detoks programı yapmalıdır. Detoks, vücudunuzdaki toksinlerden arınmanız anlamına gelmektedir. Vücudunuzu ilk önce toksinlerden arındırın ve daha sonrasında başarılı bir zayıflama dönemine girin.

Peki, bu toksinler vücudumuza nasıl yerleşiyor?

Toksinlerin vücudumuza girmesi sandığınız kadar da zor değildir. Günlük yaşam esnasında bunlar yaşanabiliyor.  Örneğin; sigara içerken, mangalda pişen yiyeceği yerken, kirli havayı solurken, güneşe uzun süre maruz kalırken… Bunlar gibi basit ve her gün karşılaşabileceğimiz nedenler sonucunda toksinler vücudumuza yerleşebiliyor. Bunların dışında toksinlerin vücudumuza girmesini sağlayan en kolay faktör nefes almaktır. Nefes alırken bile kolayca vücudumuza girebiliyor.

Detoks programlarını kimler uygulayabilir, kimler uygulayamaz?

Öncelikle detoks programları kesin bir şekilde kişiye özel programlar olmalıdır. Asla internetten size yarayıp yaramayacağını bilmediğiniz detoks programlarını uygulamamalısınız. Uygulamak isterseniz bile bu program için diyetisyeninizden tavsiye alabilirsiniz.

Detoks programı özellikle sağlıklı bireylerin uygulayabileceği programlardır. Bununla birlikte sigara ve alkol kullanımı olan kişiler, fast food tarzında beslenen kişiler, stres altındaki kişiler detoks programı uygulayabilirler.

Detoks programı uygulamaması gerekenler ise; hamileler, emziren anneler, yaşlı kişiler, ergenlik dönemindeki çocuklar, kronik hastalığı olan kişiler, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerdir. Bu kişilerin diyetisyen önerisi olmadan detoks programlarını asla uygulamamaları gerekmektedir.

Detoks programı nasıl olmalıdır?

Detoks programı, vücudu zararlı besinlerden uzaklaştırmak ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamak amacı ile yapılan programlardır. Detoks programının baş tacı besinleri sebze ve meyvelerdir. Bu dönemde oldukça sık tüketilmesi gerekmektedir. Bu program devam ederken mangalda pişen besinlerden uzak durulmalıdır. Et veya tavuk tüketileceği zaman yağsız ızgara şeklinde tüketilmelidir.  Diğer besinler ise size özel hazırlanan program çerçevesinde tüketilmelidir. Detoks programının vazgeçilmezi de su tüketimidir. Gün içerisinde en az 2.5 LT su tüketimi gerçekleşmelidir.

Ayrıca detoks programı asla şok bir diyet değildir. Detoks programının amacı sizin daha sağlıklı bir zayıflama sürecine girmenizi sağlamaktır. Bu şekilde daha sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz.

evde ek iş