info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Detoks Aslında Nedir?

Detoks denince ilk akla gelen taze sıkılmış meyve-sebze suları oluyor. Detoksun asıl kelime anlamı vücudun toksinlerden arınmasıdır.

Toksin ise; vücutta biriken zehirli maddelerdir.

Alkol, uzun süreli ilaç kullanımı, vücudun ihtiyacı olan suyu tüketememesi, kötü beslenme ve kirli hava gibi etmenler vücutta toksin birikimine neden olabilir. Vücut karaciğer ve böbrekler yardımıyla kendi kendini temizleme yeteneğine sahiptir. Ancak günlük yaşantımızdaki stres, uykusuzluk, yorgunluk ve kötü beslenme sonucunda vücudun kendi kendini arındırma mekanizması yavaşlar. Sende mutfağında yapacağın küçük değişiklerle vücudunu bu toksinlerden arındırmaya yardım edebilirsin.

Peki Detoks Neden Uzun Vadede Sonuç Vermez?

Detoks kısa sürede sonuç alınması ümidiyle başlanan bir yöntemdir. Detoksun amacı kilo kaybetmek olmamalı. Günümüzde ‘detoks diyeti’ olarak adlandırılan günlerce karışım suları içmek sağlığınızı tehlikeye atabilir. Çünkü  tüketilen detoks suları bireyin enerji ve protein ihtiyacını yeterli miktarda karşılayamaz. Uygulanan detoks sonrasında vücuttan su atılması, bağırsakların çalışma hızının artması sonucu kişi kendini daha hafif ve ince hissederek yağ kaybettiği kanaatine varabilir. Ancak yavaş yavaş depo edilen yağların bir anda dengesiz bir beslenme tarzıyla verilmesi mümkün olmayacaktır. Gerçekçi olmayan diyet yöntemleri uygulamak yerine kişinin yaptığı beslenme hatalarını belirleyip sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesi en kalıcı yöntem olacaktır.

Detoks aslında nasıl olmalı?

Detoks yapmanın en doğru yöntemi dengeli beslenerek, mevsimine uygun besinler ve su tüketerek vücudumuza yardımcı olmak. Detoks, mutfakta başlar ve beslenme tarzı olarak devam eder.

Etiketler:
evde ek iş