info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Detoksu Kimler Yapabilir?

Detoksu kimler yapabilir bir detoks çılgınlığı almış başını gidiyor peki detoksu kimler yapabilir ve nasıl yapılırsa etkili olur.  Vücutta farklı sebeplerden dolayı birikmiş toksinlerden arınma metodu olarak kullanılan toksin doğru kişiler ve doğru uygulandığında etkili olabilir.

Detoksu Kimler Yapabilir?

Detoksu kimse yapabilir sorusu oldukça önemlidir. Tamamen sağlıklı ve bitkisel kürler ile hazırlansa da yanlış uygulandığı takdirde oldukça zararlı etkileri de olabiliyor. Toksinlerden arınmanın yanı sıra hastalıklardan korunma, enerji artımı ve deri temizliği gibi bazı sağlık koşulları içinde uygulanan detoksu yaparken bazı kurallara dikkat etmek gereklidir. Detoks uygulamasında her hangi bir yaş sınırı yoktur ve hastalık durumlarında  hekim tavsiyesi ile  herkes detoks yapabiliyor.

Üstelik diyet yaparak zayıflamak istiyorsanız metabolizmayı ve sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi sayesinde süper bir kahraman. Sağlıklı olmak isteyen herkesin rahatlıkla uygulayabileceği yöntemdir. Modern şehir hayatı ve çevre koşulları hepimizi aynı ölçüde etkiliyor. Bu koşulların vücudumuzda yarattığı toksinleri atmamızın en büyük koşulu ise detoks yapmak. 18 yaş üstü herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kişilerin  detoks uygulaması yapabilirken 12 18 yaş arası çocuklar kesinlikle bir diyetisyen yardımı ile uygulama yapmaları önerilir. Yaşlılık dönemlerinde 65 yaş üstü kişilerinde aynı şekilde diyetisyen yardımı almaları gerebiliyor. Diyalize bağlı böbrek hastalıklarında, ileri derece insilün kullanan hastalar için uygun değildir. Kan sulandırıcı ilaç yüksek tansiyon hastalarının da bu yöntemi uygulamaması gereklidir.

Ergenlik çağındaki gençlerde okul-kurs-dershane üçgeninde ev yemeklerin günün büyük bölümünde eksik kalıyorlar. Dolayısı ile dışarıda hazır paketlenmiş ürünler fast food ağırlıklı beslenmek ağırlık kazanmaktadır. Bu nedenle diyetisyen eşliğinde uygulanacak periyodik olarak uygulanan bu yöntem genç metabolizmaları toksinlerden koruyacaktır. Bu yöntem tatil dönemlerinde uygulanmalıdır.

Diyet yaparken sıklıkla görülen sindirim sistemi sorunlarında ara dönemlerde uygulanan detoks programı tam bir koruyucudur. Bu nedenle diyetisyeninizden bu konu ile ilgili yardım alarak daha hızlı bir metabolizma ve sindirim sistemi ile hızlı kilo verme olayını yaşayabilirsiniz.

Detoks bir zayıflama yönteminden daha ziyade vücudu arındırma ve temizleme yöntemidir. Bilinçsiz diyet yapan gençlere detoks önerilir mi sorusuna verilecek cevap detoks ve diyet aynı şey değildir. Bu yöntem ancak diyet dönemlerinde bir yardımcı olabilir. Genç yaşlarda yapılan yanlış diyet uygulamaları ileri yaşlarda kilo vermeyi zorlaştırdığından ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli olmaları çocuklarının yanlış beslenme sorunları yüzünden aldıkları fazla kiloları diyetisyen kontrolünde vermeleri gereğini bilerek bilinçli ve sağlıklı kilo verme yöntemleri uygulamaları için destek olmalıdır.

Detoksun Faydaları

Özellikle ruh ve bedenin aynı anda temizlenmesine yardım eden bu uygulama karaciğer, böbrek, kolon ve ciltte birikmiş tüm atık toksinlerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.

  • Metabolizmayı hızlandırır bu sayede kişilerin diyet dönemlerinde kilo vermeleri daha kolay hale gelir
  • Cildin nefes almasını sağlar
  • Kişinin zindeliğini canlandırır
  • Hem bedensel hemde ruhsal rahatlama sağlar
  • Vücutta kan dolaşımı dengesizliğini dengeler
  • Erken yaşlanmayı engeller
  • Stres dönemlerinden arınma sağlar
  • Adet dönemi ağrılarını ortadan kaldırır

Günlük hayatta tüketmek zorunda olduğumuz pek çok besinin yan etkilerinden ve biriken toksinlerinden kurtulmak için detoks uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Yeşil besinler ile yapılan detoks programı en etkili olanıdır.

evde ek iş