info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Detox nedir?

DETOXLA HEM BEDENİNİZİ, HEM RUHUNUZU ARINDIRIN

Vücudumuzda sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu toksin oluşur. Toksin bir tür organik zehirdir. Vücuttan toksin idrar ve terleme ile dışarı atılır. Toksin vücuttan dışarı atılamadığı takdirde, depolanmaya başlar ve hastalıklara sebebiyet verir. Vücutta biriken toksinler spor, terleme ve yenilenlere dikkat edilerek dışarı atılır. Detox; toksinlerin dışarı atılması için yapılan bir tür diyettir. Vücudu arındırmak için belli aralıklarla yapılır ve detox ile vücudunu arındıran herkes muhakkak verim alır. Etkili bir detox diyeti sonrası doğru beslenmeye devam eden kişiler hastalıklara karşı hem korunur, hem mevcut olan hastalıklarından arınır.

İnsan vücudu dengesiz ve zararlı beslenme sonucu detoxa ihtiyaç duyduğu gibi, hareketsiz kalma, çevre kirliği ve sigara dumanına maruz kalma, yoğun stres sonucu ve ruhsal yıpranmaya bağlı olarak da detoxa ihtiyaç duyar. Çünkü detox ile beden organik zehirden, ruh negatif enerjiden, zihin olumsuz düşüncelerden arınır. Detox kişinin belli aralıklarla yapması gereken bir diyettir. Haftada bir gün detox yapılabileceği gibi eğer mevsim dönüşlerinde yapılıyorsa, en az 3 gün, en fazla 7 gün uygulanması gerekir. Detox ile iç organlar toksinden arınıp, kan dolaşımı ve metabolizma hızlanırken elbette kilo da verilir. Detoxa başlamakla daha çok çiğ sebze ve meyve tüketilir. Meyve ve sebzelerin suyu içilir. Detox diyeti aç kalmak değildir. Belirli yiyeceklerden uzak kalarak meyve ve sebze tüketimini çoğaltmaktır.

Detox sırasında sigara, alkol, şeker ve kafein kullanılmaz, vücuda işlenmiş yiyeceklerin alımı yapılmaz. Çay ve kahve tüketimi azaltılır. Aslında detox diyeti ile vücudun asıl ihtiyacı olanı besinleri yersiniz ve vücuda zarar veren yiyeceklerden uzak kalırsınız. Elma, ananas, C vitamini içeren portakal, kivi ve greyfurt detoxun vazgeçilmez meyveleridir. Marul, maydanoz, brokoli, salatalık, ıspanak gibi yeşil sebzeler ile mevsimine göre çiğ sebze yenilir. Detox diyeti sırasında kırmızı et, balık, süt, yoğurt, ekmek ve tahıl ürünleri tüketilmez. Detox diyeti ile bağırsak ve sindirim sisteminiz rahatlar, bağışıklık sisteminiz güçlenir, vücutta biriken toksinler ve fazla su kısa sürede atılır, varsa fazla kilolarınızdan kurtulursunuz. Detox diyeti uygulamanız bittikten sonra normal beslenmenize başlayabilirsiniz.

Etiketler:
evde ek iş