info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar, sağlıklı kilo vermede en tehlikeli konulardandır. İşte bu konulardan bazıları.

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Mideyi Uzun Süre Aç Bırakırsam Zayıflarım: Uzun süre aç kalmak kısa vadede zayıflatsa bile vücut su kaybeder ve bu durumu kıtlık olarak kabul edip vücut hangi besini alırsa alsın yağ şeklinde depo eder. Bir zaman sonra uzun süre aç kalmaktan vücudunuz güçten düşecektir ve kilo vermek uğruna birçok hastalığa davetiye çıkarmış olacaksınız. Sık sık az miktarda beslenmek en doğrusu ve sağlıklısıdır.

Yemeye AZ Vakit Ayırırsam Daha Az Yemiş olurum: Bu da çok fazla kişinin yanlış bildiği bir bilgidir. Çünkü yemek yedikten ancak 10 dakika sonra beyne tokluk sinyali ulaşır. Hızlı yemek sindirim açısından zararlıdır. Geçiştirerek bir öğün yaptığınızda besinleri iyi çiğnemeden mideye göndererek kilo alımını sağlamış olursunuz. Yemek işini keyifli bir hale getirerek aileniz ya da arkadaşlarınızla mutlaka bir sofrada, sohpet ederek, yavaş yavaş beslenmek doğrusudur.

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Diyet Yaparken Yağdan Uzak Durmalıyım: Diyet yaparken en dikkat edilmesi gereken konu karbonhidratlardır. Karbonhidrat tüketimi protein ve yağın nasıl depolanacağına karar verir. Kan şekerindeki oynamalar diyetinizin verimliliğini düşürür. Bu yüzden karbonhidrat alımını diyet boyunca minimuma düşürünüz. Yani yeterli miktarda yağ tüketmeniz yanlış değildir.

Light Ürünler Kilo Aldırmaz: Light ürünlerin içinde de yağ ve şeker bulunmaktadır. Diyetinizde bulunan İki adet diyet bisküvi yerine paketin tamamını tüketmeniz şüphesiz ki kilo almanızı sağlayacaktır.

-Meyveler Zararsızdır Sınırsız Tüketilebilir: Kesinlikle çok yanlış bir bilgidir. Meyvelerin içinde şeker bulunmaktadır ve bazı meyvelerin içinde fazlası ile şeker mevcuttur. Bu yüzden meyve tüketimi diyet süresince mutlaka sınırlı tutulmalı ve akşam saatlerinde yenmemelidir.

-Sıcak Su İçmek Zayıflatır: Sabah aç karnına limonlu ılık su içmek bağırsak sisteminin harekete geçmesi için yararlıdır fakat sıcak su içmek zayıflatmaz. Diyet boyunca 2,5 lt su tüketmek kilo kaybına çok ciddi şekilde yardımcı olur.

-Spor Yaparsam Zayıflarım:  Sağlıklı bir yaşam için ve metabolizmamızın hızlı çalışması için hepimizin egzersiz yapması önemlidir. Ancak tek başına spor yapıp, diyetle desteklemezseniz kilo vermeniz mümkün değildir.

-Ekmek Makarna, Pilav Yersem Kilo Alırım: Bu da doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Belli ölçülerde tam buğday ununda yapılmış hamur işlerini tüketmek kilo aldırmaz.

-Düşük Kalorili Diyetler Daha Çok Kilo Verdirir: Sağlıklı kilo verme de en tehlikeli doğru bilinen yanlış bu konudur. Yazılı ve görsel basında yer alan haftada 5,6 kg verdiren şok diyetleri uygulamak çok büyük bir yanlıştır. Bu diyetlerle kısa vadede kilo verseniz bile çabucak geri almanız kaçınılmazdır. Vücudu şoka sokarak, uzun süre aç bırakan bu diyetler sonucunda ölüme kadar giden sağlık sorunları oluşmaktadır. Bir uzman gözetiminde ayda 1 ya da 2 kilo vererek uzun vadeli diyetler daha kalıcı olacaktır.

evde ek iş