info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet İçecekleri Zararları

Diyet içecekleri zararları diyet yaparken herkesin düştüğü bir hatadır. Zayıflatma adı altında satılan bu tür gıdalar tamamen yalan ve kilo vermede hiç etkisi olmayan ürünlerdir. Tamamen ticari amaçlı üretilmiş yararından çok zararı olduğu türlerdir. Eğer günde birden fazla diyet içeceği tüketiyorsanız metabolizma hastalıklara yakalanma riskiniz o kadar fazladır.

Diyet İçecekleri Zararları

Diyete başlanılan zamandan itibaren içeceklerde değiştirilir. peki diyet içecekleri adı altında satılan bu gıdalar gerçekten kilo verdiriyor mu. Diyet içeceklerinin kafein içerdiğini unutmayın. İçerdiği kafein uykusuzluk, hormonsal bozukluklar, aşırı idrara çıkma hayat kalitesini etkileyen bir çok yakınma ortaya çıkmaktadır. Diyet içeceklerinin yağ ve kaloriden arınmış olmaları zararsız olduklarını göstermiyor. Çünkü bu içeceklerin hepsinde kimyasal tatlandırıcılar vardır. Aspartam ve suklaroz tatlandırıcıları kan şekerinin aniden yükselmesine sebep oluyor. Diyet içecekleri içerek zayıfladığımızı zannederiz fakat daha fazla acıkma sağlayarak açlık krizlerine yol açtıkları büyük bir gerçektir. Kilo vermek için uyguladığınız diyet ne olursa olsun bu tarz içecekleri asla tüketmeyin. Kullanmanız durumunda diyet programınızın hiç bir etkisi olmamaktadır.

Diyet İçeceklerini Bırakmanın Yolları

Günümüzde popüler olan  diyet içecekleri zayıflatmanın yanı sıra kilo aldırdığı ve hatta içerisindeki tatlandırıcıların obeziteye neden olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

  • Daha sağlıklı içecekleri tüketin ve kalori hesabınızı yapın. Buna göre kilo vermeye çalışırken bu tarz içeceklerden kullanmayın
  • Normal su ve doğal su tüketmeye çalışın hatta sularınızı limon tarçın gibi besinlerle tatlandırın
  • Dışarıda bir şey içeceğiniz zaman soda tercih edin ve limon sıkarak kalorisiz ve tatlandırıcı olmayan diyetinize zararı olmayan içecek tüketmiş olursunuz
  • Bitkisel çayları buzlu ve soğuk içerek diyet içeceklerinize özellikle light kola türündeki gazlı içeceklere sağlıklı bir alternatif yaratmış olursunuz.

Özellikle kolalı içeceklere olan bağımlılık son zamanlarda artmaktadır bunun önüne geçmek için yukarıdaki maddelerin uygulanması en kolay şeklidir. Diyet içeceklerinin bir çok hastalığa davetiye çıkardıklarını söylemiştik şimdi bu hastalıkların en önemlilerini anlatalım.

Böbrek Problemleri

şeker yerine tatlandırıcı kullanılan bu diyet içeceklerinin uzun süreli kullanımı böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu belirtilmiştir. Böbreklerin çalışma düzenlerini bozarak ileri zamanlarda yetmezlik gibi sıkıntılara neden olmaktadır.

Metabolizma Hastalıkları

günde bir adet günlük olarak tüketilen bu içecekler kolesterol yükselmesi, karın yağlarının artması, metabolizma sendromu türünden bir çok rahatsızlığa neden olmaktadır.

Obezite

Evet inandırıcı gelemeyebilir fakat diyet içeceklerinin içlerinde bulunan yüksek orandaki tatlandırıcılar ileri zamanlarda kilo alımına sebep oluyor ve vücut tatlandırıcıları şekermiş gibi algılayarak tatlı krizlerine girmesine neden oluyor.

Hücre Deformasyonu

Diyet içecekler mantar önleyici kimyasal koruyucular içermektedir bu koruyucular hücre DNA yapılarını bozarak siroz, astım, alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır.

Çürük Dişler

3 PH seviyesindeki asitli içecekler dişlerde hızlı çürümelere yol açarlar yüksek orandaki asidik içecekler tek dişlere değil tüm bedene zararlıdır.

evde ek iş