info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Listelerinin Olmazsa Olmazı Balık!

Diyet listelerinin olmazsa olmazı balık neden bu kadar önemlidir. Çoğumuzun yeteri kadar tüketmekten kaçındığı balık haftada en az 2 kere tüketildiğinde hayat kurtarıcı olduğunu biliyor musunuz?

Diyet Listelerinde Balık ve Önemi

Sağlıklı yaşam için haftada en az 2 kere tüketilmesi gereken balık sağlık açısından faydaları araştırmalarla defalarca ortaya konulmuştur. Balık tüketimi ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski en aza inmektedir. Balıkta bulunan N-3 yağ asitlerinin kolesterolü kontrol altına aldığı , damar tıkanıklığı nı en aza indirdiği , kalp krizi riskinin azaldığı nı bilimsel araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Kanserden korunma içinde oldukça faydalı olan balık sahil bölgelerinin vazgeçilmezi olsa da İç Anadolu ve Doğu Anadolu da  az tüketilmesi kronik rahatsızlıkların bu bölgelerde neden daha fazla olduğunu açıklamaktadır. Balıkta bulunan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.

Balık zihinsel gelişim açısından da oldukça kıymetli vitamin , mineral ve enzimler içermektedir. Omega3 vücut tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gerekli bir enzimdir. Buda en çok balık ve türevlerinde bulunmaktadır. Beyin hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur bu hücrelerde DHA  değerlerinin düşmesi ile birlikte depresyon , hafıza kaybı ,alzheimer gibi ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Özellikle çocuklarda yeterli balık tüketimi dikkat eksikliğinin önüne geçmekle birlikte IQ sevilerinde artışa etkisi olduğu bilinmektedir.

Balık içerdiği 3 ile kemik sağlığında olumlu yönde etkileri bilinmektedir. Kemik erimesi riskini en aza indirmek için haftada en az 2 kere balık tüketmek gerekmektedir.

Sağlıklı ve daha iyi gören gözler için balık tüketin ; Retina hücrelerinin yenilenmesi açısından olumlu etkilere sahiptir.

Hamilelikte hem anne hemde bebek sağlığı açısından haftada en az 2 kere balık tüketmek gerekmektedir.Bebeğin sağlıklı gelişimi beyin zarı ve retina gelişimi açısında anne karnından itibaren alınan Omega3  sağlıklı bebek dünyaya getirmek için unutulmaması gereken bir konudur.

Diyabetli hastalarında kan şekeri oranlarına olumlu etki yarattığı bilimsel çalışmalar ile açıklanmıştır. Bu sebeple diyetisyeninizin uygun görmesi ile birlikte listenizde yer alan balık varsa kesinlikle ihmal etmeden tüketmek gerekmektedir.

evde ek iş